Radio Białystok | Wiadomości | Na UMB powstało drugie w regionie laboratorium do badania obecności koronawirusa
Będzie można więcej i szybciej badać podlaskich pacjentów podejrzewanych o zakażenie patogenem.
Drugie laboratorium w Białymstoku
Rzecznik UMB Marcin Tomkiel poinformował, że laboratorium jest przygotowane, pierwsze próbki mają być przebadane po południu w poniedziałek (30.03).
Dotychczas w regionie testy diagnostyczne koronawirusa prowadziło jedno laboratorium, które w połowie marca zaczęło działać w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. Powstało we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, który wsparł to laboratorium dwoma wypożyczonymi urządzeniami i kadrą.
Oprócz standardowych testów naukowcy z Białegostoku chcą też korzystać z najnowocześniejszych metod, które dopiero pojawiły się na rynku amerykańskim - mówił na naszej antenie prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marcin Moniuszko.
Profesor dodał, że takie testy mają być przeprowadzane np. wśród pacjentów trafiających do szpitala. Liczy, że zamówione ze Stanów Zjednoczonych testy dotrą do Białegostoku w ciągu trzech tygodni.
Materiał biologiczny pobrany od pacjentów z podejrzeniem koronawirusa będzie przyjmowany do laboratorium Uniwersytetu Medycznego całodobowo. W nowym laboratorium Uniwersytetu Medycznego na początek będzie robionych ok. 200 testów, a docelowo pół tysiąca dziennie.
Naukowcy wezmą udział w badaniach nad szczepionką
Naukowcy z UMB będą także pracować nad opracowaniem szczepionki przeciw koronawirusowi i nad metodami leczenia.
"Aby prowadzić badania w sposób bezpieczny, do analiz wykorzystany zostanie wyizolowany materiał genetyczny wirusa. Izolacja i przechowywanie materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 możliwe będzie dzięki biobankowi UMB, który opracuje procedury właściwej pracy z materiałem biologicznym na każdym etapie badania" – poinformowała uczelnia.
UMB liczy też na to, że dzięki badaniom genomu wirusa uda się monitorować mutacje koronawirusa u mieszkańców regionu, a także, badając transfer, rozprzestrzenienie się wirusa w społeczeństwie, "śledzić ścieżki prawdopodobnych mutacji".
UMB ma również rozpocząć i koordynować ogólnopolski projekt, w którego ramach na podstawie analiz genomu wirusa SARS-CoV-2 i pacjentów z chorobą, którą on wywołuje, opracować zestaw markerów genetycznych, które będą określać wrażliwość na zakażenie koronawirusem oraz ciężkość przebiegu choroby.