Radio Białystok | Gość | prof. Marcin Moniuszko - prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

prof. Marcin Moniuszko

prorektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

30.03.2020, 08:25, akt. 09:19

Od początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce nie wystarczy. Widzimy dynamikę rozwoju tej pandemii i było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca na laboratorium - mówi prof. Marcin Moniuszko.

Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka
Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Z prof. Marcinem Moniuszką rozmawia Lech Pilarski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dzisiaj ma rozpocząć działalność drugie laboratorium, w którym będą badane próbki na wirusa SARS-CoV-2. Będzie funkcjonowało w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. O tym z prorektorem uczelni profesorem Marcinem Moniuszką rozmawia Lech Pilarski.


Lech Pilarski: Rozmawiamy wirtualnie, ale o całkiem realnym przedsięwzięciu. Dzisiaj będzie rozpoczynało działalność laboratorium, dlaczego tyle czasu trzeba było, żeby mogło badać próbki?

 

prof. Marcin Moniuszko: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku nie czekał. Już od dobrych kilku tygodni nasi specjaliści, nasz sprzęt pracował w laboratorium sanepidu i tam wszystkie nasze siły były włożone, zarówno infrastrukturalne, jak i ludzkie po to, by wesprzeć laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. 

W dalszym ciągu ci ludzie, nasi najlepsi diagności genetyczni, tam pracują. Ale od  początku wiedzieliśmy, że jedno miejsce absolutnie nie wystarczy. Widzimy dynamikę niestety rozwoju tej pandemii, było oczywiste, że trzeba szukać drugiego miejsca i generalnie nie czekaliśmy, tylko równolegle do tamtych działań, które prowadziliśmy już w sanepidzie, tworzyliśmy własne laboratorium. 

To nie jest kwestia tego, czy jest jakieś jedno urządzenie i aparatura, ale trzeba dostosować, zaadaptować całą infrastrukturę pomieszczeń, technologie, transport próbek, po to żeby coś co do tej pory, jak my to nazywamy pracowało w takim trybie pokojowym, czyli zaplanowanym, od czasu do czasu eksperyment naukowy, po to żeby teraz pracowało pełną parą, niemal jak fabryka w trybie ostrodyżurowym z przyjmowaniem próbek całą dobę, z późniejszą analizą przez jak największą liczbę godzin w ciągu dnia. 

W ten sposób uniwersytety medyczne nigdzie w Polsce, nigdzie na świecie w takim trybie ostrodyżurowym nie działały, więc nie chodziło tylko i wyłącznie o infrastrukturę, ale po prostu o dostosowanie całości do tego trybu pracy. Ludzie pracowali i pracują do tej pory ciężko. W tej chwili dokonujemy rozmnożenia tego laboratorium, powstaje kolejne na terenie Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i ruszamy. Potrzeby są duże, ruszamy.


Szef WHO (światowej organizacji zdrowia) mówił: "testy, testy, jeszcze raz testy", ale dochodzą do nas informacje, że wszystko długo trwa. Dlaczego, w pana opinii, to badanie wykonanie tego testu jest tak wydłużone w czasie? 


Problem polega na tym, że my czasami do jednego worka wrzucamy w naszym rozumieniu różne rodzaje testów. A nie ma jednego rodzajów testów, o których mówi się w przestrzeni medialnej na koronawirusa. Te testy molekularne, które są złotym standardem, które polegają na zbadaniu materiału genetycznego wirusa, one niestety z reakcji na sam fakt, jak długo ta reakcja przebiega zajmują tyle czasu. Reakcja sama w sobie zajmuje około kilku, do ośmiu godzin, plus cała logistyka transportu, opisu i tak dalej - z tego wynikają czasami te kwestie związane, że otrzymanie wyniku zajmuje kilkanaście godzin, a w niektórych miejscach Polski również do dwóch dni może dochodzić do oczekiwania na wynik. 

Czasem niektórzy mylą właśnie również te testy molekularne genetyczne, które są złotym standardem, z testami takimi szybkimi, które są wykonywane, badają tak zwane przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Rzeczywiście można je zrobić szybko, ale niestety takie szybkie testy, które oceniają przeciwciała przeciwko koronawirusowi, niestety nie są zbyt precyzyjne i one w żadnym stopniu nie mogą zastąpić tych testów molekularnych, tych testów genetycznych i nie pozwolą za nie podjąć decyzji. Więc siłą rzeczy musimy opierać się na tych testach molekularnych. 

Koronawirus oczywiście spowodował szereg dramatów, szereg tragedii, ale spowodował też olbrzymi impuls, jeżeli chodzi o rozwój różnych technik biotechnologicznych i zaczynają pojawiać się miejsca na świecie, że nawet te testy genetyczne molekularne zaczynają skracać czas swojego wykonania. Tutaj też równolegle, nie czekając na to, aż one pojawią się na rynku europejskim oficjalnie, już takie zamówienia również złożyliśmy po to, żeby takie testy molekularne, które będą zajmowały około godziny, maksimum półtorej, również móc umieścić na izbach przyjęć, na SOR-ach, na oddziałach chorób zakaźnych, żeby robić jej na miejscu, żeby nie trzeba było już wysyłać takiej próbki na przykład do laboratorium. 

I tak laboratoria będą pełne próbek od pacjentów z kwarantanny, od pacjentów, którzy już leżą w szpitalach, ale również niesłychanie istotne będzie to, by móc szybko podejmować decyzje wobec pacjentów, którzy akurat wjeżdżają na izbę przyjęć, wyjeżdżają na SOR, mają inne ciężkie choroby i powstaje dylemat, w którym miejscu, do którego szpitala takiego pacjenta akurat przekierować, z uwagi na to, że nieznany jest jego status koronawirusowy. Takie szybkie testy również są nam potrzebne, wszelkiego rodzaju testy są nam niesłychanie potrzebne.

Tu będzie miejsce i dla laboratoriów, tu będzie miejsce i dla testów wykonywanych na SOR-ze, tylko problem też polega na tym, że te technologie dopiero wchodzą i w Europie jeszcze na przykład dotychczas ich nie ma, one powstały dopiero w Stanach Zjednoczonych, jeżeli chodzi o te szybkie testy molekularne. Ale my już od początku zamówiliśmy je, czekamy, mamy nadzieję, że w ciągu trzech tygodni ta dostawa pojawi się. Ponieważ one dopiero przed kilkoma dniami zostały zaakceptowane przez amerykańskie instytucje regulatorowe. 

Podsumowując - wiele jest różnego rodzaju testów, ale nie wszystkie z tych testów, o których się mówi, szczególnie te testy takie szybkie, serologiczne, mają na tyle precyzyjne właściwości, że mogłyby nam z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć - tak ten pacjent nie ma koronawirusa, albo ten pacjent ma koronawirusa. Podstawą niestety będą zawsze testy molekularne, zawsze. Do tej pory, na obecny stan wiedzy tak niestety musimy na to patrzeć.


Na szczęście będzie drugie laboratorium. O ile wzrośnie "moc przerobowa", ile tego rodzaju testów w ciągu doby będziecie mogli przeprowadzać?


Liczymy, że "moc przerobowa" miasta jako takiego, wzrośnie o 100-200% już w najbliższych dniach. Natomiast już przygotowujemy się również do zakupu innego rodzaju robotów, w zasadzie złożyliśmy zamówienia, my tu nie czekamy, wszystkie rzeczy dzieją się równolegle. Zaczynając pracować z sanepidem, jednocześnie zaczęliśmy działać i składać zamówienia na różnego innego rodzaju urządzenia po to, żeby być przygotowanym na tą wysoką falę epidemii, więc już oczekujemy na przyjazd robotów, które umożliwią nam robienie po kilkaset próbek dziennie. 

Taki jest plan, bo takie będą potrzeby. Zdajemy sobie z tego niestety sprawę, że takie potrzeby będą. Oczywiście bardzo liczymy, że przeszkodą nie staną się kłopoty w dostawach, to jest coś, co w tej chwili jest zmorą całego systemu ochrony zdrowia na całym świecie, czy te dostawy pojawią się w odpowiednim terminie. Bardzo na to liczymy, ale znowu nie czekamy aż coś do nas przyjdzie i wtedy zareagujemy - te reakcje nastąpiły na samym początku, teraz czekamy na ich finalizację. W tej chwili ten wzrost nastąpi o 100- 200%, z czasem ten wzrost wydolności testowej miasta i regionu powiększy się o kilkaset kolejnych procent.


A zatem lekarze mogą już przesyłać próbki do waszego laboratorium w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku?


Dzisiaj roześlemy dokładną informację z instrukcją pobierania próbki, z dokładnym formatem skierowania, nie chodzi tylko o to, żeby ogłosić taką informację, ale dzisiaj szpitale taką informację otrzymają w jaki sposób mogą przygotować próbki, żeby były one dla nas jak najszybciej przesłane, jaki będzie tryb tego oznaczania, to się dzisiaj wszystko wydarza.

Wszystkim życzymy, wszystkim nam, sobie, pacjentom, ale też wszystkim sektorom ochrony zdrowia, żeby w tych trudnych czasach dostawy sprzętu przebiegały w sposób niezakłócony, to jest coś na czym nam w tej chwili zależy najbardziej po zdrowiu i życiu ludzkim.

| red: mak




ZNAJDŹ NAS




Karolina Wierel, fot. Marcin Gliński

dr Karolina Wierel

kulturoznawczyni z Uniwersytetu w Białymstoku
18.04.2025

- Wielkanoc zachowuje bardziej sakralny i religijny charakter niż Boże Narodzenie. Może też z tego powodu, że święto to nie jest jeszcze tak mocno skomercjalizowane. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę sam charakter Wielkanocy, duchowość, to ona zaspokaja naszą jeszcze głębszą potrzebę niż tylko religijną, czyli takiej mistyczności, pewnego czasu przełomu, który jest nam potrzebny do tego, żeby z energią wkroczyć w okres wiosenno-letni - mówi dr Karolina Wierel.

Jacek Protas, fot. Marcin Gliński

Jacek Protas

europoseł
17.04.2025

- Parlamentarzyści z Włoch, Portugalii czy Hiszpanii nie mają wątpliwości, że tutaj rozgrywają się najbardziej strategiczne dla Europy wydarzenia. To my - Polacy - stanowimy o bezpieczeństwie całej Europy, ale też potrzebujemy specjalnego wsparcia, bo tracimy gospodarczo - mówi europoseł Jacek Protas.

ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej
17.04.2025

- Kapłaństwo to nie tylko plan na życie, zawód jak każdy inny, ale kwestia relacji z Jezusem. To droga wyrzeczeń, ale i pięknych doświadczeń - mówi ks. Karol Kondracikowski.


dr Marek Kruk, 16.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

dr Marek Kruk

ekspert ds. marketingu z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku
16.04.2025

- Takich dekonstrukcji typowych dla marketingu, jeśli chodzi o święta wielkanocne, nie mamy zbyt wielu. O ile na Boże Narodzenie symbole świąteczne dochodzą do skrajnie dziwnych czasami pomysłów, o tyle na Wielkanoc te święta są takie specyficzne, że one jeszcze nie nabrały takiego czysto komercyjnego charakteru - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Marek Kruk.

Arslanbek Salimow i Mairbek Salimow oraz ich trener Robert Wajszczuk, 15.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Arslanbek Salimow, Mairbek Salimow i Robert Wajszczuk

medaliści Mistrzostw Europy i ich trener
15.04.2025

Zapaśnicy KS Wschód Białystok wrócili z Mistrzostw Europy w Bratysławie z dwoma brązowymi medalami. To historyczny sukces braci Arslanbeka i Mairbeka Salimowa, bo to ich pierwsze miejsca na podium w zawodach tej rangi, a także pierwsze od lat medale polskich zapaśników w stylu klasycznym.

Katarzyna Lubnauer, fot. Sylwia Krassowska

Katarzyna Lubnauer [wideo]

wiceminister edukacji
15.04.2025

- W czasach, w których sztuczna inteligencja jest w stanie odrobić każdą pracę domową, warto oceniać tylko to, co jest rzeczywiście pracą własną ucznia - mówi Katarzyna Lubnauer.


Wiesław Leśniakiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wiesław Leśniakiewicz [wideo]

wiceszef MSWiA
14.04.2025

- Garaż podziemny może być miejscem doraźnego schronienia - trzeba tylko sprawdzić warunki konstrukcyjne - mówi Wiesław Leśniakiewicz.

Anna Jaroszewicz

kierownik Schroniska dla Zwierząt Dolina Dolistówki
12.04.2025

- Nie mamy podpisanej umowy na rok na opiekę weterynaryjną dla zwierząt tu, w schronisku. Mamy taką umowę krótką. Mam nadzieję, że to wystarczy do momentu znalezienia lecznicy, która będzie realizowała umowy długoterminowe - mówi Anna Jaroszewicz.

Grzegorz Sandomierski, fot. Marcin Gliński

Grzegorz Sandomierski

były bramkarz m.in. Jagiellonii Białystok, reprezentant Polski, a obecnie trener bramkarzy juniorów Jagi
11.04.2025

Bez niespodzianki, ale też bez wstydu, a nawet z nadziejami - choć niewielkimi - na odrobienie strat w rewanżu - tak można podsumować wyjazdowy występ Jagiellonii Białystok w Sevilli w piłkarskiej Lidze Konferencji. Podopieczni Adriana Siemieńca ulegli Realowi Betis 0:2 w pierwszym meczu ćwierćfinałowym.


Bogdan Rogaski, 11.04.2025, fot. Gabriela Lasota

dr Bogdan Rogaski

ekonomista, prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego
11.04.2025

- W większym stopniu niż kiedyś szukamy promocji. Zazwyczaj wiele sieci handlowych stosuje tę metodę pobudzania zakupów. Szczególnie w okresie przedświątecznym - mówi dr Bogdan Rogaski.

Szymon Bielonko, 9.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szymon Bielonko

lekarz rodzinny
10.04.2025

- Czy loterie, czy zachęty, czy ulgi - to nic nie przynosi efektów.  Metoda straszenia także nie pomaga w większości przypadków. Nie wiem, jak moglibyśmy zachęcić Polaków do tego, żebyśmy z chęcią się badali - mówi Szymon Bielonko.

Katarzyna Sztop-Rutkowska, fot. Marcin Gliński

dr Katarzyna Sztop-Rutkowska

socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku
9.04.2025

- Temat migracji to bardzo trudny temat, globalny. Mamy do czynienia rzeczywiście z bardzo dużymi migracjami - to ma przyczyny i polityczne i klimatyczne. Więc Polska, tak jak i cała Unia Europejska, musi myśleć o dobrych rozwiązaniach, ale na pewno dobrym rozwiązaniem nie jest szczucie na takie osoby i wzbudzanie bardzo negatywnych emocji - mówiła w Polskim Radiu Białystok dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.


Sebastian Rynkiewicz, fot. Joanna Szubzda

Sebastian Rynkiewicz

prezes Klastra Przemysłowego Evoluma
8.04.2025

Cła Donalda Trumpa. -  Zaniepokojenie na pewno jest, bo mamy do czynienia z sytuacją nieprzewidywalną. Ale Trump jest znany z tego, że jak szybko i niespodziewanie decyzje wprowadza, tak szybko się z nich wycofuje, więc to są Gwiezdne Wojny- mówi Sebastian Rynkiewicz.

Rafał Trzaskowski, fot. Sylwia Krassowska

Rafał Trzaskowski

prezydent Warszawy, kandydat na prezydenta RP
7.04.2025

- Musimy pokazać zdolność do odstraszania, żeby Rosjanie wiedzieli, że gdyby cokolwiek zaplanowali, to połamią sobie na nas zęby - mówi Rafał Trzaskowski.

Jacek Malinowski, fot. Joanna Szubzda

Jacek Malinowski

dyrektor Białostockiego Teatru Lalek
6.04.2025

- prof. Bohdan Głuszczak był wybitnym intelektualistą, artystą i do końca swoich dni był bardzo aktywny. Człowiek ze stali, nawet jak już chorował, to jeszcze prowadził zajęcia ze studentami. Kontakt z teatrem pozytywnie go ładował, że aż ze wzruszeniem się na to patrzyło - mówi Jacek Malinowski.


Zespół Dusty Rocks, 5.04.2025, fot. Tomasz Kleszczewski

Dusty Rocks

białostocki zespół
5.04.2025

Istnieją od dwóch lat, przygotowują pierwszą płytę, która - jak zapewniają - ukaże się na pewno w tym roku. Jak mówią o swojej muzyce, w ciągu tego czasu zmieniło się wszystko - począwszy do brzmienia. "Hope" to utwór, który był z nimi od dłuższego czasu i wreszcie postanowili go nagrać.

mjr Krzysztof Ługowski, fot. Marcin Gliński

mjr Krzysztof Ługowski

szef Sekcji Rekrutacji i Kwalifikacji Wojskowej w Ośrodku Zamiejscowym w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji
4.04.2025

Mamy bardzo dużo ścieżek, jeżeli chodzi o wojsko. Można zacząć od liceum - są klasy wojskowe, są też studia na uczelniach wojskowych. Można następnie po studiach przystąpić do kursów przeszkolenia rezerw, albo pójść na studium oficerskie. Można też wybrać Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową albo terytorialną służbę wojskową - mówił mjr Krzysztof Ługowski.

mjr Katarzyna Zdanowicz, 3.04.2025, fot. Barbara Sokolińska

mjr Katarzyna Zdanowicz

rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
3.04.2025

- Strona białoruska jest nieprzewidywalna i w momencie, kiedy my zabezpieczymy tę granicę w nowe elementy, w nowe środki techniczne to te osoby, które przekraczają nielegalnie granicę, będą wciąż próbowały znaleźć nowe metody jej nielegalnego przekraczania - mówi mjr Katarzyna Zdanowicz.


ks. Karol Kondracikowski, fot. Sylwia Krassowska

ks. Karol Kondracikowski

dyrektor Wydziału Duszpasterstwa białostockiej kurii
2.04.2025

- Nie zawsze tę pamięć o Janie Pawle II się podtrzymuje, czasem gdzieś nam umyka. Papież coraz częściej kojarzy się tylko z kremówkami, anegdotami, a przecież zostawił nam 14 encyklik, 14 adhortacji i ogrom świadectwa - mówi ks. Karol Kondracikowski.

Fot. A Tyszkiewicz

Wiesława Burnos i Agnieszka Guzik

wicemarszałek województwa i dyrektor Zespołu Szkół nr 10
1.04.2025

Jak młodym ludziom pomóc w wyborze zawodu, a firmom w znalezieniu nowych pracowników? Czy kształcenie dualne jest na to receptą?

prof. Robert Ciborowski, fot. Joanna Szubzda

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
1.04.2025

Rada Polityki Pieniężnej ma zdecydować o wysokości stóp procentowych. - Raczej nie dojdzie do zmiany stopy referencyjnej, która dziś wynosi 5,75 proc. - uważa prof. Robert Ciborowski. Skąd takie przewidywania?


Artur Wiatr, fot. Paweł Wądołowski

Artur Wiatr

dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego
31.03.2025

- Nie wypalajmy traw, nie igrajmy z ogniem. Niczemu to nie służy, a stanowi bardzo duże zagrożenie. Zarówno dla ludzi, jak i dla bardzo unikalnej przyrody Biebrzańskiego Parku Narodowego - apeluje Artur Wiatr.

Natalia Maliszewska, fot. Marcin Mazewski

Natalia Maliszewska

Zawodniczka Juvenii Białystok
30.03.2025

Jeśli chodzi o starty drużynowe, to często pokazywaliśmy, że jesteśmy silni, ale wielokrotnie nie potrafiliśmy tego wykończyć, żeby znaleźć się na podium , jednak na mistrzostwach zagrało wszystko, tak jak powinno. Pokazaliśmy bardzo dobrą dyspozycję mentalną. Wiedzieliśmy, co mamy zrobić, żeby ten medal zdobyć - mówi Natalia Maliszewska.

Koncert PIK&Rock, fot. Sylwia Krassowska

Tomasz Organek

wokalista zespołu Ørganek
29.03.2025

- To jest dla mnie wspaniała, niewiarygodna przygoda i frajda. Każdy koncert to jest święto i ja z przerażeniem odliczam, kiedy te koncerty się skończą, bo w ogóle nie chcę, żeby się skończyły - mówi o trasie koncertowej Ørganek MTV Unplugged wokalista zespołu Tomasz Organek.


Zespół Szeptucha, 28.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Szeptucha

laureaci konkursu Niebieski Mikrofon
28.03.2025

- Niebieski Mikrofon daje szansę na rozwój, na robienie czegoś interesującego. Jest to duże przedsięwzięcie organizacyjne i Radio Białystok sobie z tym bardzo dobrze radzi od wielu lat, a wiemy, że to nie jest proste - mówią muzycy zespołu Szeptucha.

Marek Sakowicz, fot. Sylwia Krassowska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
28.03.2025

Po czterech miesiącach przerwy wraca popularny program Czyste Powietrze. Zainteresowani otrzymaniem dofinansowania na przykład na wymianę źródła ciepła będą mogli się zgłaszać już od najbliższego poniedziałku (31.03).

Szymon Hołownia, fot. Sylwia Krassowska

Szymon Hołownia [wideo]

marszałek Sejmu, kandydat na prezydenta RP
27.03.2025

-  Musimy jasno zajmować nasze stanowisko - z Rosją dealów być nie powinno. Wszystko, co dzisiaj służy Rosji, jakiekolwiek zmniejszanie sankcji, jakiekolwiek płaszczenie się przed Putinem, generuje tylko większe problemy - mówi Szymon Hołownia.


Piotr Maksim, fot. Sylwia Krassowska

MAXIM

laureat konkursu Niebieski Mikrofon
26.03.2025

- Wspierajmy inicjatywę jaką jest Niebieski Mikrofon. To doskonała platforma do tego, żeby zaprezentować coś nowego. To jest Podlaska Marka i warto na nią głosować - mówi Piotr Maksim.

Zbigniew Wojno, fot. Joanna Szubzda

Zbigniew Wojno

prezes PKS NOVA
26.03.2025

Najważniejszym wyzwaniem jest teraz to, by spółka PKS NOVA w tym roku nie przyniosła żadnej straty. Zdaniem prezesa jest to możliwe, mimo podwyżek wynagrodzeń, które pracownicy mają dostać w dwóch turach, począwszy od maja.

Ania Karolska, fot. Sylwia Krassowska

Ania Karolska

laureatka konkursu Niebieski Mikrofon
25.03.2025

- Uważam, że Polskie Radio Białystok już jest Podlaską Marką. Moim zdaniem "Niebieski Mikrofon" jako jedyna inicjatywa ze wszystkich, które są wymienione jako finałowa trójka w kategorii "Kultura" łączy pokolenia, style, trendy, proponuje różnorodność. Ja to bardzo cenię - mówi Ania Karolska.


Anna Kietlińska, 24.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Anna Kietlińska

prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska
25.03.2025

- Co miesiąc spotykamy się, aby solidaryzować się z Andrzejem Poczobutem, który rzeczywiście nie ugiął się i stał się ikoną niezłomności i ikoną człowieka, który jest absolutnie w zgodzie ze swoimi zasadami i ze swoimi wartościami - mówiła w Polskim Radiu Białystok Anna Kietlińska.

Jacek Brzozowski, 24.03.2025, fot. Barbara Sokolińska

Jacek Brzozowski

wojewoda podlaski
24.03.2025

- Nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo państwa i jego obywateli. I to nie jest dzisiaj już tylko hasło, które lepiej lub gorzej brzmi. To jest bardzo poważny konkret i bardzo poważne zobowiązanie państwa i jego instytucji do tego, żeby obywatele mieli poczucie bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu Białystok wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Przemysław Figiel, 22.03.2025, fot. Gabriela Lasota

Przemysław Figiel

gitarzysta, współtwórca zespołu Bright Ophidia
22.03.2025

- Tak się złożyło, że dużo czasu minęło od ostatniej płyty. Nie jest proste godzić wariackie zainteresowanie muzyką niszową z tzw. życiem codziennym. Nie da się co dwa lata wypuszczać świeżych produkcji. Trzeba było czasu, by wszystko ogarnąć - mówi Przemek Figiel


Anna Kraśnicka, Karolina Wierel i Małgorzata Charyton, 11.03.2025, fot. Gabriela Lasota

Anna Kraśnicka, Karolina Wierel i Małgorzata Charyton

22.03.2025

Czy zapanowała ostatnio moda na Podlasie i kulturę podlaską? Co się takiego wydarzyło, że kultura tego regionu ma teraz dobry czas? A może to żaden trend i jedynie zbieg okoliczności?

Janusz Bobik, fot. Joanna Szubzda

Janusz Bobik

dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Urzędu Miejskiego w Białymstoku
21.03.2025

Zniszczone fotele, krzesła czy szafki. Przy kontenerach na śmieci widać już efekty pierwszych wiosennych porządków. Warto jednak pamiętać, że tego typu odpadów nie wolno wystawiać, kiedy się chce. Trzeba to robić zgodnie z harmonogramem - przypomina Janusz Bobik.

Wojciech Winogrodzki, fot. Joanna Szubzda

dr inż. Wojciech Winogrodzki

wiceprezes Podlaskiego Związku Pracodawców
20.03.2025

- Płaca minimalna, która znacznie przekracza połowę płacy średniej, powoduje oderwanie wynagrodzenia od rzeczywistej wartości i wydajności pracownika. To odbija się na konkurencyjności gospodarki, dlatego że towary czy usługi, które produkujemy, stają się droższe - mówi Wojciech Winogrodzki.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok