Radio Białystok | Wiadomości | #JagaPomaga - kibice przekazali kilka tysięcy rękawic i maseczek do szpitala dziecięcego w Białymstoku
Kilka tysięcy rękawiczek, maseczek czy czepków pielęgniarskich - takie środki ochrony osobistej dostali pracownicy Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku od kibiców Jagiellonii Białystok.
Organizatorami akcji wsparcia pracowników służby zdrowia w walce w epidemią koronawirusa są fani żółto-czerwonych ze Stowarzyszania Kibiców "Dzieci Białegostoku".
Kibice zbierają pieniądze na zakup tych produktów, a pierwszą partię przekazali w piątek (27.03) popołudniu.
Jak napisali kibice na profilu Stowarzyszenia w mediach społecznościowych w pierwszej partii dostarczonych produktów było m.in. 6 tys. rękawic nitrylowych, tysiąc czepków pielęgniarskich, 500 masek chirurgicznych i 100 fartuchów pielęgniarskich.
Do tego były jeszcze min. środki do dezynfekcji i ręczniki papierowe. Za wszystko kibice zapłacili ponad 5 tys zł.
Adam Tołoczko ze Stowarzyszenia Kibiców "Dzieci Białegostoku mówi, że kibice chcą kontynuować akcję pomocy pracownikom szpitali, którzy w czasach epidemii koronawirusa potrzebują dużych ilości środków ochrony osobistej. Dlatego kibice zbierają pieniądze na zakup kolejnych produktów.
#JagaPomaga - akcja białostockiego klubu
Kibice już wcześniej - wspólnie z białostockimi restauracjami dostarczali do szpitala UDSK jedzenie dla rodziców przebywających tam dzieci.
Wiele firm i osób prywatnych przyszło z pomocą dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku i dostarcza środki ochrony osobistej i dezynfekcyjne.
Jedni maseczki szyją, inni kupują już gotowe. Wszystko po to, by zmniejszać ryzyko zakażenia koronawirusem.
Na razie jest ich kilkaset, ale cały czas powstają kolejne – w Zambrowie z inicjatywy samorządu miasta szyte są maseczki ochronne dla mieszkańców.
Trwają przygotowania do uruchomienia w Białymstoku drugiego laboratorium, gdzie będzie można przeprowadzać testy na koronawirusa. Uniwersytet Medyczny zapowiada, że laboratorium ruszy w przyszłym tygodniu.
Cały czas czekamy na obiecany sprzęt - mówi pełniący obowiązki dyrektora łomżyńskiego szpitala Jacek Roleder. Ale jednocześnie w rozmowie z naszym reporterem uspokaja, że przy obecnej liczbie pacjentów w placówce, jej wyposażenie jest wystarczające.
Siemiatycki szpital nie prosił o pomoc prywatnych przedsiębiorców, tymczasem oni sami się do niego zgłaszają i oferują pomoc.
O zaopatrzeniu prawie 30 szpitali, stacji krwiodawstwa i pogotowia informuje Podlaski Urząd Wojewódzki. Chodzi m.in. o kombinezony czy maseczki, które pochodzą z Agencji Rezerw Materiałowych. Urząd nie podaje, ile dokładnie tego sprzętu trafiło we wtorek (24.03) do naszego regionu.
Ozonator, rękawiczki, środki do dezynfekcji: płyny, ręczniki i chusteczki przekazała w poniedziałek (23.03) Jagiellonia Białystok Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku. To kolejne ozonatory, które trafiły do tego pogotowia.