Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne obiekty w Podlaskiem trafiły do rejestru zabytków
To kaplica rodziny Bazylewskich, ogrodzenie i cmentarz prawosławny rodziny Bazylewskich w Dubinach koło Hajnówki.
O uznanie nieruchomości za zabytki starała się miejscowa parafia. Podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz wpisała kaplicę z powodu wartości artystycznych budowli.
Obiekt ma ponad 100 lat, jest zbudowany z czerwonej cegły w stylu eklektycznym z wyraźnymi wpływami stylu cerkiewno-bizantyjskiego.
O jego wyjątkowości świadczą też inne cechy - mówi podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.
- Jest to o tyle ciekawe, że to jedyna w regionie kaplica wzniesiona dla rodziny prawosławnego duchownego. Znaczyło to, że ta rodzina była bardzo ceniona w regionie - mówi prof. Dajnowicz.
Do rejestru zabytków trafiły również ogrodzenie i cmentarz prawosławny rodziny Bazylewskich. Prof. Małgorzata Dajnowicz mówi, że na cmentarzu są też wyjątkowe nagrobki.
- Na szczególną uwagę zasługuje jedyny na terenie parafii wykonany z czarnego marmuru nagrobek Parwienija Parwieniewicza Bazylewskiego z 1910 r. z bogatą inskrypcją i ciekawym zestawieniem zwężających się ku górze brył, których zwieńczeniem był żeliwny krzyż - czytamy na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.
Rozpoczęła się procedura zbierania dowodów w sprawie uznania białostockich Spodków za zabytek. Nie oznacza to jednak, że finalnie obiekt będzie wpisany do rejestru.
Gmina Puńsk wyremontuje zabytkowy budynek Muzeum "Starej Plebanii", gdzie obecnie znajduje się Izba Regionalna prowadzona przez mniejszość litewską. Koszt remontu wyniesie prawie 800 tys. zł.
Trzy obiekty z naszego regionu zakwalifikowały się do konkursu Zabytek Zadbany 2020.