Radio Białystok | Wiadomości | Wojska obrony terytorialnej są w stanie podwyższonej gotowości w związku z koronawirusem
Od czwartku (12.03), od 9:00 rano w 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej obowiązuje specjalny alert.
Rzecznik podlaskich terytorialsów porucznik Łukasz Wilczewski tłumaczy, że każdy z żołnierzy może się liczyć z nagłym powołaniem i koniecznością stawienia się do jednostki.
W zależności od potrzeb żołnierze mogą być skierowani do wykonania różnych zadań - dodaje porucznik Łukasz Wilczewski.
Możemy podejmować np. zadania z zakresu wsparcia logistycznego służb na granicy. Takie działania już odbywają się m.in. na południowej granicy naszego kraju. Wojska obrony terytorialnej dysponują namiotami, agregatami prądotwórczymi oświetleniowymi, żeby umożliwiać sprawne przeprowadzania kontroli sanitarnych na granicach
- mówi porucznik Łukasz Wilczewski.
Stan wojskowej podwyższonej gotowości nie dotyczy żołnierzy, którzy na co dzień pracują w służbie zdrowia.
Podlascy terytorialsi opiekują się również kombatantami
Łukasz Wilczewski dodaje, że dodatkowych zadań mogą spodziewać się za to inne osoby, które wcześniej przeszły przeszkolenie medyczne m.in. z udzielania pierwszej pomocy.
Z umiejętności tych osób, jak najbardziej możemy korzystać. Wydaliśmy już ponad 100 plecaków medycznych, dzięki którym personel medyczny, który nie pracuje w publicznej służbie zdrowia może zareagować w przypadku sytuacji kryzysowej w miejscu pracy lub w miejscu zamieszkania
- wyjaśnia Łukasz Wilczewski.
Według Światowej Organizacji Zdrowia koronawirus jest najbardziej niebezpieczny dla osób starszych i schorowanych, dlatego podlascy terytorialsi opiekują się również kombatantami.
Utrzymujemy stały kontakt telefoniczny z 20 kombatantami z naszego regionu. Pytamy ich o stan zdrowia i czy potrzebują skorzystać z naszej pomocy w transporcie
- kończy Łukasz Wilczewski.
Dotąd w Polsce potwierdzono 49 przypadków zarażenia koronawirusem; jedna osoba zmarła. O pierwszym polskim przypadku pacjenta zarażonego wirusem resort zdrowia poinformował 4 marca.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że w Polsce zostaje wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. To oznacza- jak wyjaśniał- że resort będzie mógł wprowadzić czasowy zakaz przemieszczania się osób czy zakaz obrotu niektórych produktów.
Władze Białegostoku zaapelowały w czwartek (12.03) do mieszkańców miasta o zachowanie ostrożności w związku z zagrożeniem koronawirusem, ograniczenie do niezbędnego minimum wizyt w urzędzie miejskim, gdzie wprowadzono różne środki ostrożności.
W czwartek (12.03) zmarła 57-letnia kobieta zarażona koronawirusem – poinformował na konferencji prasowej zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.
Kościół zamierza wspierać wszelkie działania, by zapobiec rozszerzaniu się epidemii - deklaruje metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. Do wszystkich proboszczów parafii archidiecezji białostockiej trafił specjalny komunikat z zaleceniami na najbliższe tygodnie.
Z powodów technicznych nie w środę (11.03), a w kolejnych dniach, przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku rozpocznie się tzw. wstępna kwalifikacja chorych w specjalnym kontenerze. To środek ostrożności, by na teren szpitala nie przedostał się koronawirus.
Rodzice uczniów mogą otrzymać zasiłek opiekuńczy za 14 dni zamknięcia szkoły z powodu epidemii koronawirusa.
Podlaska Straż Graniczna odmówiła wjazdu do Polski już pięciu cudzoziemcom z powodu podwyższonej temperatury ciała wykazanej w trakcie badania w punktach sanitarnych na przejściach granicznych. Badania te były prowadzone w związku z zagrożeniem koronawirusem.
Premier: podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie.
Liczba zarażonych koronawirusem w Polsce będzie rosnąć; zapewniam, że władze Polski wcześniej podjęły odpowiednie kroki, aby się do tego wyzwania przygotować - podkreślił w wygłoszonym we wtorek (10.03) telewizyjnym orędziu prezydent Andrzej Duda.
Dodatkowe środki ostrożności w związku z koronawirusem są na podlaskich przejściach granicznych z Litwą i Białorusią.