Radio Białystok | Wiadomości | Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
autor: Marcelina Markowska
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO. Ma przypominać o tym jak ważna jest różnorodność językowa i o potrzebie jej ochrony jako części dziedzictwa kulturowego. To także okazja do tego, by zwrócić uwagę na dbałość o język ojczysty, którym posługujemy się na co dzień.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Język polski jest jednym z najtrudniejszych do opanowania. Skomplikowana odmiana liczebników i czasowników, odmiana przez przypadki to wyzwanie nie tylko dla uczących się, ale także dla nas samych. Język Polski jest jednym z 25 najpopularniejszych na świecie. Używa go ponad 40 mln ludzi w naszym kraju i poza jego granicami.
Dzień Języka Ojczystego ma upamiętniać wydarzenia z 1952 r. kiedy to w Dhace doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów. Domagali się oni uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.
"O żesz..., czyli jak przeklinać ładniej" - reportaż Doroty Sokołowskiej
Uczą się języka i kultury przodków od najmłodszego. W województwie podlaskim działa kilka przedszkoli ,w których najmłodsi przedstawiciele mniejszości narodowych poznają język i kulturę swych przodków.
Na Białorusi wzrasta zainteresowanie nauką języka polskiego. Więcej chętnych jest nie tylko na Grodzieńszczyźnie czy Polesiu, ale również i na wschodzie kraju.
Dzięki temu klienci mają szybciej, ze zrozumieniem i bez problemów załatwić sprawy urzędowe.