Radio Białystok | Wiadomości | Szkoła Podstawowa w Kruszewie będzie zlikwidowana
Od 1 września Szkoła Podstawowa w Kruszewie przestanie funkcjonować. Taką decyzję podjęli radni gminy Choroszcz na czwartkowej (13.02) sesji.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pozytywnie pomysł likwidacji placówki zaopiniował wcześniej Podlaski Kurator Oświaty.
Szkoła podstawowa w Kruszewie będzie więc działać tylko do końca wakacji. Niektórzy rodzice dzieci uczęszczających do placówki nie są zadowoleni z tego faktu. Jak mówią, zamyka się niemal 100-letnią szkołę z tradycją. Placówka powstała w 1927 roku w hołdzie marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i nosi jego imię.
Burmistrz Choroszczy zaznacza jednak, że w szkole w Kruszewie dzieci z każdym rokiem ubywało.
Od kilku lat w szkole w Kruszewie dzieci ubywało. Podjęliśmy decyzję, aby wygasić tę szkołę, ponieważ większość rodziców posyła dzieci do Choroszczy. Jest przedszkole w tej szkole, ono nie będzie zamknięte. Budynek szkoły w Kruszewie to taka perełka w gminie Choroszcz. Pozostaje w dalszej części własnością gminy, nie planujemy sprzedaży czy czegoś innego, ponieważ chcemy rozmawiać z rodzicami o rozszerzeniu funkcjonowania przedszkola, prowadzeniu dodatkowych zajęć kulturalnych dla mieszkańców i wielu innych rzeczy, które będziemy mogli tam w tym budynku wykonywać, ponieważ pozostaną tam wolne przestrzenie - mówi burmistrz Choroszczy Robert Wardziński.
Obecnie w placówce w Kruszewie uczy się 16 dzieci w czterech oddziałach, w tym 3 łączonych. Od nowego roku szkolnego będą kontynuować naukę w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy.
Za likwidacją Szkoły Podstawowej w Nierośnie znów opowiedzieli się radni Dąbrowy Białostockiej. Za uchwałą w tej sprawie głosowała ponad połowa z nich.
Pierwsze wnioski i decyzje już są, ale tak, jak w poprzednich latach, najwięcej wpłynie ich najprawdopodobniej w lutym. Chodzi o plany samorządów dotyczące zamiaru likwidacji lub przekształcenia placówek edukacyjnych. Najpóźniej do końca lutego dokumenty w tej sprawie muszą wpłynąć do podlaskiego kuratora oświaty.
Nie ma zgody na przekształcenie lub likwidację 5 podlaskich placówek. Negatywną opinię w tej sprawie wydała kurator oświaty w Białymstoku. Teraz samorządowcy, którzy wnioskowali o zmiany, mogą odwołać się do Ministerstwa Edukacji Narodowej.