Radio Białystok | Wiadomości | W BCO będzie można skorzystać z programów dot. wczesnej wykrywalności raka
Ponad 10 tysięcy osób z województwa podlaskiego i lubelskiego będzie mogło skorzystać z darmowych profilaktycznych badań przesiewowych pod kątem wybranych nowotworów.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Białostockie Centrum Onkologii przez najbliższe kilkanaście miesięcy będzie realizowało aż pięć różnych programów dotyczących wczesnej wykrywalności raka płuca, szyjki macicy, piersi, jelita grubego oraz nowotworów skóry.
Projekty przewidują, że poza indywidualnymi poradami lekarzy, ponad połowa uczestników będzie mogła skorzystać ze specjalistycznych badań – mówi Anna Skrzyczyńska z Białostockiego Centrum Onkologii.
Najdłużej realizowanym projektem będzie program wczesnego wykrywania raka płuc. W ciągu trzech lat przebadanych ma być 1300 osób, które szczególnie narażone są na zachorowania z uwagi na długotrwałe palenie papierosów. Rak płuc często prowadzi do śmierci, bo jest zbyt późno wykrywany – mówi doktor Ewa Sierko z Białostockiego Centrum Onkologii.
Rekrutacją uczestników badań będą się zajmowali lekarze rodzinni. Właśnie trwa nabór placówek, które będą brały w tym udział. Poza Białymstokiem, badania i porady realizowane będą w Łomży i Suwałkach, a także w województwie lubelskim. Realizacja projektów w znaczniej mierze finansowana jest z dotacji unijnych. W sumie BCO otrzymało na ten cel ponad 7 milionów złotych.
Co wynika z pilotażowego programu koordynowanej opieki onkologicznej dla osób dotkniętych jednym z pięciu nowotworów, o tym powiedzą Dorota Kazberuk, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Białostockiego Centrum Onkologii, dr Beata Maćkowiak-Matejczyk i dr hab. Ewa Sierko także z BCO.
Nowa inwestycja Białostockiego Centrum Onkologii może skrócić czas oczekiwania na leczenie radioterapią. Za blisko pół miliona złotych szpital kupił dodatkową stację planowania leczenia oraz zaktualizował oprogramowanie w sześciu już istniejących.
Zachęceniu ludzi do korzystania z badań profilaktycznych, a także okazaniu solidarności z chorymi na nowotwory i ich rodzinami służył Marsz Nadziei "Rak to nie wyrok", który w sobotę przeszedł ulicami Białegostoku. Wzięło w nim udział ponad 200 osób.