Radio Białystok | Wiadomości | W Białostockim Centrum Onkologii jest nowa stacja planowania leczenia
Nowa inwestycja Białostockiego Centrum Onkologii może skrócić czas oczekiwania na leczenie radioterapią. Za blisko pół miliona złotych szpital kupił dodatkową stację planowania leczenia oraz zaktualizował oprogramowanie w sześciu już istniejących.
To specjalne zestawy komputerowe, które pozwalają na odpowiednie dobranie dawki promieniowania w walce z nowotworami – mówi dr Dorota Kazberuk z Białostockiego Centrum Onkologii. Dodaje, że często zdarza się, że obliczenia trwają po kilka godzin. Chodzi o takie dobranie dawki promieniowania, by zniszczyło ono nowotwór, a jednocześnie oszczędziło sąsiadujące tkanki i narządy. Chodzi o minimalizację skutków ubocznych leczenia.
Inwestycja pochłonęła blisko 500 tysięcy złotych, z czego 400 tysięcy to dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia. To dobry przykład na współpracę samorządu z rządem - mówi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Dodaje, że wszystkie ostatnie inwestycje w BCO mają służyć budowie prężnego regionalnego ośrodka onkologicznego.
Każdego roku w Białostockim Centrum Onkologii wykonuje się blisko 2 tysiące planów leczenia przy użyciu specjalistycznych komputerów. Dodatkowa stacja może przyspieszyć podejmowanie decyzji i szybsze leczenie pacjentów.
Szybsza diagnostyka i leczenie pacjentów chorych na raka ma być rezultatem tzw. pilotażu koordynowanej opieki onkologicznej, który rozpoczął się w województwie podlaskim. Prowadzi go Białostockie Centrum Onkologii (BCO) we współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku.
Ponad tysiąc kobiet skorzystało w Podlaskiem z bezpłatnych badań mammograficznych w ramach programu profilaktyki raka piersi, który realizuje Białostockie Centrum Onkologii wspólnie ze szpitalem ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem. Projekt jest dofinansowany z UE.
Centralne Biuro Antykorupcyjne kontroluje Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - dowiedziała się PAP. Informację potwierdziła rzeczniczka prasowa Centrum Monika Mróz.
Coraz młodsze kobiety chorują na raka sromu, który dotychczas w większości dotyczył starszych pacjentek - podkreślają lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii. Placówka ta jako jeden z kilku ośrodków w Polsce przeprowadza oszczędzające operacje usunięcia tego nowotworu.