Radio Białystok | Wiadomości | Biebrzańskie bagna wysychają - alarmują pracownicy BPN
Bagna wysychają - w światowym Dniu Mokradeł przypominają o tym pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Tak złej sytuacji nie było od lat. Trwa ona od lipca ubiegłego roku i jest coraz gorzej. Potrzebne są opady, bo wiele gatunków roślin i zwierząt może zginąć. Już poziom wody na Biebrzy obniżył się o metr.
– mówi dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk
Susza wpływa też na zmiany fauny i flory parku.
Na suchym terenie zaczynają wyrastać krzewy i drzewa, coraz więcej jest jeleni, które mogą zagrozić łosiom, może zginąć też wiele gatunków ptaków wodno-błotnych.
Pracownicy Parku robią co mogą, by poprawić sytuację m.in. prowadzą projekty renaturalizacji terenów zagrożonych brakiem wody. Planują też wydłużenie biegu rzeki Ełk i skierowanie jej do starego koryta.
Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest w blisko 200 krajach.
2 lutego obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. A nasze są zagrożone suszą. Po co nam bagna i czy i im coś zagraża?
Kompleksowy dokument z planem różnorakich działań - od edukacji po inwestycje - zapobiegających skutkom suszy, konsultuje w całym kraju Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Naukowcy, leśnicy i mieszkańcy spotkali się w Technikum Leśnym w Białowieży na kolejnej części konsultacji dokumentów zmieniających plany urządzania lasu. Celem tych spotkań jest wypracowanie wspólnych strategii zarządzania Puszczą Białowieską.
Przez Biebrzański Park Narodowy ma przebiegać droga S16 Knyszyn - Ełk - element trasy Via Carpatia - wynika z zaprezentowanych w środę w Knyszynie proponowanych korytarzy przebiegu drogi. Protestuje część mieszkańców; zaskoczona jest dyrekcja parku. GDDKiA nie wyklucza alternatywnego wariantu.
To miejsce którego może nam pozazdrościć cała Europa - największa ostoja dzikiej przyrody - Bagna Biebrzańskie.