Radio Białystok | Wiadomości | Specjaliści przypominają - profilaktyka to najskuteczniejszy sposób walki z rakiem szyjki macicy
W rozpoczynającym się Europejskim Tygodniu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy specjaliści przypominają, że profilaktyka jest najskuteczniejszym sposobem walki z chorobą.
W Polsce rocznie ten nowotwór lekarze wykrywają u dwóch i pół tysiąca kobiet, półtora tysiąca z nich w ciągu roku umiera. W Podlaskiem w ciągu roku diagnozę związaną z rakiem szyjki macicy słyszy 95 pań. Konsultant wojewódzki w dziedzinie ginekologii onkologicznej Beata Maćkowiak-Matejczyk mówi, że gdyby kobiety dbały o profilaktykę, to z powodu tego raka nie byłoby żadnych zgonów.
Profilaktyka jest rozwinięta w pełni, dostęp jest bardzo szeroki. Właściwie każdy ginekolog ma program profilaktyki raka szyjki macicy, także wystarczy tylko pójść. Badanie profilaktyczne pozwala na wykrycie choroby we wczesnym stadium. We wczesnym stadium rak szyjki macicy jest wyleczalny w stu procentach - mówi Beata Maćkowiak-Matejczyk.
Specjalista pielęgniarstwa onkologicznego z Białostockiego Centrum Onkologii Dorota Dąbrowska-Łukasiak zachęca do systematycznego robienia badań cytologicznych.
Bardzo cenne badanie, ponieważ ono pozwala w początkowej fazie choroby wykryć z danego materiału komórki nowotworowe. Jeśli chodzi o samo pobieranie rozmazu cytologicznego, może to wykonywać lekarz, ale również położna, która ukończyła kurs pobierania cytologii - mówi Dorota Dąbrowska-Łukasiak.
Do robienia badań zachęca też jedna z pacjentek BCO, u której wykryto chorobę Marta Naruszewicz. - Bardzo zachęcam do profilaktyki. Trzeba dbać o siebie - mówi.
Cytologię zaleca się wykonywać nie rzadziej niż co 3 lata w przypadku prawidłowych wyników, lub częściej – jeśli pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości. W walce z chorobą pomagają też szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).
W ramach Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w białostockiej Galerii Alfa porad związanych z profilaktyką udzielą pracownicy NFZ-tu, wolontariusze ze Stowarzyszenia Eurydyki, specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Onkologii oraz Fundacji Zdrowe Miasto. Eksperci będą mieć swoje stoisko na parterze (wejście od ul. Świętojańskiej) od godz. 10:00 do 13:00.