Radio Białystok | Wiadomości | Grupa białostoczan walczy o wykup mieszkań komunalnych - spotkała się z przewodniczącym Rady Miasta
To ciąg dalszy konfliktu między mieszkańcami bloków komunalnych a władzami Białegostoku. Chodzi o wykup lokali, który prawnie jest możliwy, a na który nie chcą się zgodzić władze miasta.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Dotyczy to m.in. bloków przy ulicach Pułaskiego i Matejki. Mieszkańcy spotkali się w czwartek (16.01) w tej sprawie m.in. z przewodniczącym Rady Miasta Łukaszem Prokorymem.
Jeszcze podczas środowej sesji zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz mówił, że nie będzie sprzedaży mieszkań w blokach, gdzie 100 proc. jest własnością gminy i nie ma np. wydzielonej wspólnoty.
Pojawił się jednak cień nadziei, bo na spotkaniu z przewodniczącym Rady Miasta dyrektor Departamentu Skarbu Hanna Stankiewicz mówiła, że nie wyklucza się takiej możliwości w przyszłości, ale na razie urzędnicy zajęci są sprawami, gdzie gmina ma współwłasność. Takich wniosków rozpatrywanych jest obecnie 110.
O umożliwienie wykupu mieszkań komunalnych apelowali też radni PiS, a przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym z Koalicji Obywatelskiej zapewnił na spotkaniu z mieszkańcami, że przyjrzy się tej sprawie. Chce porozmawiać zarówno z radnymi, jak i prezydentem miasta.
W Białymstoku o wykup mieszkań komunalnych mogą starać się mieszkańcy bloków wybudowanych do 1998 roku. Od ceny wskazanej przez rzeczoznawcę przysługuje bonifikata od 50 do 90 proc. w zależności od długości zamieszkiwania. Przepisy nie działają jednak automatycznie. Zgodę na wykup musi wyrazić najpierw prezydent miasta.
Mimo, że są przepisy, które umożliwiają wykup mieszkań komunalnych, to prezydent Białegostoku nie zawsze się na to zgadza.
Nie będzie - przynajmniej na razie - pierwszej w Białymstoku inwestycji na podstawie specustawy mieszkaniowej, tzw. lex deweloper.
Rada Miasta Białystok uchwaliła w środę (15.01) program osłonowy, na podstawie którego część najstarszych mieszkańców będzie mogła skorzystać z ulgi przy opłatach za odbiór odpadów. Osoby spełniające określone kryteria będą płaciły połowę nowych, wyższych stawek, które wchodzą w życie 1 marca.