Radio Białystok | Wiadomości | Bezpieczeństwo na torach - akcja kolejarzy "Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko"
To akcja, która ma poprawić bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. Pracownicy PKP i Służby Ochrony Kolei przypominają kierowcom, aby ci przestrzegali przepisów, ale też zwracali uwagę na żółte naklejki na barierkach i krzyżach św. Andrzeja.
W całym kraju, m.in. także w Niewodnicy Kościelnej wręczano w piątek (20.12) kierowcom ulotki i materiały edukacyjne.
Akcja rozpoczęła się w ubiegłym roku. Na ponad 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych, pracownicy kolei nakleili żółte nalepki. Znajduje się na nich numer odpowiadający konkretnemu przejazdowi. Kierowcy czy inni uczestnicy ruchu widząc jakąś awarię - czy to rogatek, czy auta - dzwoniąc na nr 112 i podając cyfry z pierwszego rzędu na nalepce - podają niezbędne dane kolejarzom. Takich telefonów mieliśmy ponad 4 tys., w 450 z nich: zatrzymaliśmy ruch czy też ograniczyliśmy prędkość pociągów, co prawdopodobnie zapobiegło wypadkowi na przejeździe
- mówi dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Białymstoku Andrzej Kierman. Jak podaje Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP PLK - 99 procent wszystkich zdarzeń na przejazdach kolejowych powodują kierowcy.
Brak ostrożności, brawura, lekceważenie znaku STOP, czy próba omijania rogatek przez kierowców - to główne przyczyny wypadków
- dodaje Rafał Wilgusiak. Jak mówi inspektor Iwona Król-Skowrońska ze Straży Ochrony Kolei, przedświąteczny czas, to także dodatkowe dyżury inspektorów Straży Ochrony Kolei, którzy kontrolują przejazdy kolejowe jak i dzikie przejścia.
W ubiegłym roku, w całym kraju doszło do około 200 wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Akcja kolejarzy łączy się z kampanią społeczną "Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko". W tegorocznej odsłonie o głos rozsądku apelują kobiety - Ambasadorki Bezpieczeństwa.