Radio Białystok | Wiadomości | O niezależności kobiet i ich walce o prawa wyborcze dyskutowały badaczki z regionu
autor: Marcelina Markowska
Jak kobiety walczyły o prawa wyborcze i stawały się niezależne - o tym dyskutowały badaczki z województwa podlaskiego w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku.
To część projektu "Ośrodka Badań Historii Kobiet" realizowanego przez przez Stowarzyszenie Instytutu Studiów Kobiecych. Jedną z organizacji zrzeszająca kobiety w latach 50 i 60 była Liga Kobiet.
Liga Kobiet była organizacją działającą na terenie naszego regionu. Należało do niej ponad 3500 kobiet. Była organizacją poświęconą realizacji ich potrzeb w tamtym okresie
- mówi doktorantka Uniwersytetu w Białymstoku Agnieszka Drozdowska. Prof. Halina Parafianowicz z Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku, podkreśla jak ważne było uzyskanie przez amerykanki praw wyborczych w walce o ich niezależność zawodową.
W związku z uzyskaniem praw wyborczych, kobiety zauważyły, że otwiera im to wiele możliwości np. podjęcia pracy w bardzo elitarnej profesji jaką jest dyplomacja. Franklin Delano Roosevelt powoła dwie amerykanki do kierowania poselstwami. Utrzymają się w dyplomacji, stanie się to ich zawodem
- mówiła prof. Parafianowicz. W dyskusji wzięło udział 10 badaczek z naszego regionu. Kierownikiem Ośrodka Badań Historii Kobiet jest prof. Małgorzata Dajnowicz.
Czwartkowy (28.11) wieczór w Galerii Sleńdzińskich należał do kobiet.
Do niedzieli (24.11) potrwają zajęcia w Białostockiej Szkole Historii Kobiet.