Radio Białystok | Wiadomości | Trwają zajęcia w Białostockiej Szkole Historii Kobiet
Do niedzieli (24.11) potrwają zajęcia w Białostockiej Szkole Historii Kobiet.
Podczas spotkań zaplanowano mnóstwo referatów na temat roli kobiet w historii. Wiele z nich dotyczy okresu po 1945 roku.
- Ta rola pań była bardzo zmienna w tamtym czasie. Najpierw władza namawiała panie do pracy zawodowej, czego symbolem był m.in. słynny plakat - kobiety na traktory. Potem wręcz odwrotnie by, kobiety zajęły się domem, bo mężczyźni ubolewali nad brakiem pracy - mówi profesor Małgorzata Dajnowicz z Instytutu Studiów Kobiet Uniwersytetu w Białymstoku.
W programie zajęć są też referaty o roli kobiet w życiu publicznym po 1945 roku. W spotkaniach Instytutu Studiów Kobiet Uniwersytetu w Białymstoku uczestniczą przedstawiciele kilkunastu uczelni z całej Polski.
"Będziemy zajmować się wspaniałymi postaciami, takimi jak: Aleksandra Szczerbińska - żona Józefa Piłsudskiego pochodząca z Suwałk, a także poznamy historię malarski - Placydy Bukowskiej".
Stare porzekadło mówi, że światem rządzą mężczyźni, a nimi kobiety. Coś pewnie w tym jest. Jednak czy w naszej rzeczywistości kobiety mają takie same szanse na bezpośrednie rządy? Pomimo tego, że w polityce coraz częściej mówi się o parytecie płci, można zapomnieć o równym podziale władzy między panie i panów.
Uzyskanie przez Polki praw wyborczych było wydarzeniem przełomowym - oceniają uczestnicy konferencji naukowej "Kobiety i wybory parlamentarne", która w piątek (14.06) rozpoczęła się na Uniwersytecie w Białymstoku. Obrady potrwają do niedzieli.