Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Konkurs "Kresy" dla Polaków z zagranicy
29 młodych recytatorów z dziesięciu krajów weźmie udział w tegorocznych finałach 28. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", które w dniach 9-14 grudnia odbędą się w Białymstoku - poinformowali w poniedziałek (2.12) organizatorzy.
"Kresy" są jedynym konkursem recytatorskim organizowanym dla polskich środowisk za granicą. Ma on podtrzymywać ich związki z krajem, popularyzować polszczyznę. Po raz pierwszy konkurs został zorganizowany w 1998 r. dla uczczenia 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza.
Do Białegostoku przyjadą Polacy z 10 krajów
Głównym organizatorem konkursu jest podlaski oddział stowarzyszenia Wspólnota Polska. Jak powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej jego szefowa Anna Kietlińska, w tym roku do Białegostoku przyjadą recytatorzy z dziesięciu krajów, m.in. z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Rumunii, Rosji i Kazachstanu.
Uczestnicy to finaliści wielostopniowych eliminacji, które odbyły się w jedenastu krajach, a zgłosiło się na nie ponad 3,5 tys. osób. Eliminacje odbywały się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (w tym roku obowiązuje podział na dzieci do 7. roku życia i w wieku 7-12 lat), młodzież oraz dorośli. Przygotowują oni dwa teksty, w tym jeden to utwór Mickiewicza.
Do Białegostoku zapraszani są najlepsi recytatorzy z ostatniej grupy wiekowej; nie przyjadą reprezentanci z Kirgistanu Bułgarii, bo tam nie udało się zorganizować eliminacji centralnych.
Motywem przewodnim tegorocznych finałów będzie Juliusz Słowacki
Anna Kietlińska mówiła, że w tym roku przypada okrągła rocznica urodzin i śmierci poety. O jego poezji będzie można usłyszeć podczas specjalnego wykładu; nawiązania do jego twórczości znajdą się w uroczystym koncercie galowym laureatów.
Kietlińska mówiła, że "Kresy" to nie tylko konkurs recytatorski, ale też spotkanie rozproszonych po świecie Polaków. "Stąd nie może zabraknąć akcentów wspólnotowych" - dodała. Podczas tygodniowych finałów "Kresów" w Białymstoku, tradycyjnie odbędzie się w pierwszy wieczór spotkanie integracyjne, odbędzie się też kresowa wigilia.
Uczestnicy "Kresów" wezmą również udział w warsztatach teatralnych m.in. z interpretacji tekstu, wokalnych, pracy z ciałem. Będą też oglądać spektakle w Białostockim Teatrze Lalek i Akademii Teatralnej w Białymstoku. Koncert galowy odbędzie się 14 grudnia.