Radio Białystok | Wiadomości | Powstaje poradnik dla pszczelarzy
To ma pomóc pszczelarzom w ich działalności. W województwie podlaskim trwają konsultacje społeczne dotyczące poradnika dla prowadzących pasieki, z których miód trafia do sprzedaży bezpośredniej i do handlu detalicznego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pierwsze spotkanie odbyło się w Białymstoku w środę (20.11).
Jak mówi dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich Urzędu Marszałkowskiego - Andrzej Pleszuk: "cel stworzenia poradnika to zebranie w jednym miejscu minimalnych standardów, które dotyczą pszczelarzy, którzy mają do 80 rodzin pszczelich".
Jednym z takich pszczelarzy, a więc osobą zainteresowaną poradnikiem jest Wiktor Wolszczuk z Siemiatycz. Mówi, że ciągle są kwestie, które budzą wątpliwości, np. czy pszczelarz musi co roku badać wodę, czy podłoga w jego pracowni pasiecznej może być drewniana, jak przechowywać ramki, sprzęt w okresie pozaprodukcyjnym.
Uwagi można kierować do końca lutego do Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego, które powstało przy Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku. Kontaktować się można także przez wrotapodlasia.pl.
Później pomysłodawcy poradnika skierują dokument do Głównego Lekarza Weterynarii, by ten zatwierdził go jako wytyczne dobrych praktyk dla pszczelarzy w całej Polsce.
Ma to pomóc w rozwijaniu pasji pszczelarstwa u młodych ludzi. Podlascy radni przyznali z budżetu województwa po 10 tysięcy złotych dwóm szkołom zawodowym na zakup niezbędnych akcesoriów.
Pierwsza miejska pasieka w Białymstoku jest już gotowa. Pięć uli, w tym cztery zabytkowe, stanęło na skwerze przy ul. Augustowskiej, w pobliżu Atrium Biała. W ulach są już pszczoły.
W jaki sposób młode szpaki zawdzięczają zdrowie pszczołom, jak to się dzieje, że dzięki nim gile mają co jeść? Tego mogą dowiedzieć się uczestnicy Wielkiego Dnia Pszczół, który odbywa się w niedzielę (11.08) w dwóch miejscach w regionie.