Radio Białystok | Wiadomości | 77. rocznica likwidacji łomżyńskiego getta
Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy upamiętniono w Łomży żydowskich mieszkańców tego miasta w 77. rocznicę likwidacji getta.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W miejscu, gdzie podczas okupacji był mur getta, a wcześniej spalona przez Niemców Wielka Synagoga, ponad 30 lat temu wmurowano pamiątkową tablicę z brązu.
Mieszkańców narodowości żydowskiej prowadzonych z getta pamięta jeszcze o. Jan Bońkowski – kapucyn, który wtedy miał cztery lata. Matka nie pozwoliła mu wyglądać przez okno, ale – jak mówi - do dziś pamięta to, co udało mu się wówczas zobaczyć: kolumnę ludzi z gwiazdami Dawida naszytymi na ubranie, popędzaną przez Niemców z psami.
„Wzywam stąd, by pamiętać i przypominać tym, którzy byli integralną częścią narodu polskiego i jego historii, że tylko pamiętając o swojej przeszłości, można stworzyć lepszą przyszłość. Pamięć na zawsze w naszych sercach” – powiedział m.in. uczestniczący w tych skromnych uroczystościach Hagi Ozdoba z Izraela, którego rodzina wywodziła się spod Łomży.
We wsi Czyżew-Sutki odsłonięto w niedzielę (27.10) tablicę upamiętniającą Franciszka Andrzejczyka, zamordowanego w marcu 1943 roku przez Niemców za ukrywanie Żydów. Uroczystość związana jest z przedsięwzięciem "Zawołani po imieniu", realizowanym przez Instytut Pileckiego.
Spacer szlakiem dziedzictwa łomżyńskich Żydów rozpoczął Dni Wielokulturowej Łomży "Pod Wspólnym Niebem".
Władze Łomży, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, żołnierze i harcerze uczcili 75. rocznicę likwidacji getta w tym mieście.