Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkańcy gminy Raczki mają uwagi do przebiegu trasy Rail Baltica. Spisują je i wkrótce przekażą PKP
autor: Marcin Kapuściński
Więcej przejazdów przez tory, montaż ekranów dźwiękochłonnych oraz jak najmniej wyburzeń domów. To część uwag, które mieszkańcy gminy Raczki zgłaszają do projektu budowy trasy Rail Baltica.
Choć szlak kolejowy przetnie całą gminę, władze PKP wciąż nie zapoznały rolników z wariantami przebiegu torów przez ich pola. Nie czekając na kolejny krok kolei, spotkanie w tej sprawie zorganizował urząd gminy.
Wójt Andrzej Szymulewski podkreśla, że mieszkańcy obstają za opcją, która jak najmniej zaingeruje w ich nieruchomości.
Wnioskują o obniżenie prędkości pociągów do 160 km na godzinę. Oczekują też wybudowania długiego wiaduktu w okolicy obecnego przejazdu kolejowego przy cmentarzu. Chcą również zbadania natężenia hałasu i wytyczenia przejść dla pieszych na przejazdach. Padały pytania o odległość torów od zabudowań i szerokość torowiska.
Kolejne spotkanie odbędzie się za tydzień. Wtedy powstanie konkretna lista oczekiwań, które wójt przekaże władzom PKP.
Potem wystąpię z pismem do PKP, gdzie przedstawię wszystkie uwagi. Następnym ruchem będzie spotkanie projektantów z mieszkańcami gminy i dokładne przedyskutowanie przebiegu. Rozumiemy w Raczkach, że Rail Baltica musi powstać. Chcemy jednak, aby nasze uwagi były przyjęte przy jej wytyczaniu.
Warianty proponowane na etapie studium wykonalności inwestycji mówią o zachowaniu tylko trzech z 15 przejazdów przez tory. Wójt chce pozostawienia pięciu: w Lipówce, Raczkach, Chodźkach, Żubrynku i Krukówku.
Specjalną radę konsultacyjną, która zaopiniuje przebieg przez gminę Raczki trasy kolejowej Rail Baltica, zamierza powołać wójt Andrzej Szymulewski - gość Studia Suwałki.
Są dobre wieści - linia szybkiej kolei mogłaby pójść wzdłuż starych torów i ominąć Puńsk. To wstępne informacje po spotkaniu samorządowców, przedstawicieli Lasów Państwowych, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a także PKP Polskich Linii Kolejowych, jakie miało miejsce w czwartek (24.10) w Białymstoku.
PKP Polskie Linie Kolejowe rozpatrują nowe warianty przebiegu trasy Rail Baltica.