Radio Białystok | Wiadomości | Matka skazana w zawieszeniu za nieumyślne spowodowanie śmierci niepełnosprawnego syna

Matka skazana w zawieszeniu za nieumyślne spowodowanie śmierci niepełnosprawnego syna

autor: Ryszard Minko

12.11.2019, 08:40, akt. 15:42

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał we wtorek (11.11) wyrok pięciu miesięcy więzienia w zawieszeniu dla 63-letniej kobiety, za nieumyślne spowodowanie śmierci niepełnosprawnego syna.

Fotolia.com
Fotolia.com

29-letni mężczyzna był skrajnie niedożywiony, przez lata bez opieki lekarskiej i miał przedawkowane leki psychotropowe. Orzeczenie jest prawomocne.


O sytuacji zawiadomił policję lekarz, który w lutym 2017 r. został wezwany do rodziny mieszkającej w Supraślu k. Białegostoku i stwierdził zgon niepełnosprawnego od urodzenia mężczyzny. Ostatecznie matce zmarłego, która była też jego wyłącznym opiekunem prawnym ustanowionym przez sąd dla zapewnienia wszelkiej pomocy i opieki dorosłemu, ale choremu synowi, prokuratura postawiła zarzut nieumyślnego spowodowanie śmierci, poprzez nieprawidłowe sprawowanie opieki.


Jak wyliczono w zarzutach, chodziło o brak stałej opieki lekarskiej, doprowadzenie do wyniszczenia organizmu wynikającego z niedożywienia, przedawkowanie leków zawierających hydroksyzynę oraz dopuszczenie do wychłodzenia organizmu. Sąd Rejonowy w Białymstoku uznał winę kobiety; skazał ją na pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata.


Apelację od tego wyroku złożył obrońca. Adwokat argumentowała, że oskarżona dbała o syna najlepiej jak umiała, choć nie przeszła odpowiedniego kursu do opieki nad osobą niepełnosprawną. Do tego w domu były problemy finansowe, przekonywała też, że na pomoc państwa kobieta, opiekująca się również niepełnosprawną córką, nie mogła liczyć. Taka pomoc miała się - według niej - ograniczać jedynie do okazjonalnych wizyt pracowników socjalnych.


Sąd Okręgowy w Białymstoku wyrok we wtorek jednak utrzymał. 


Ta sprawa ma bardzo emocjonalny wydźwięk i jest trudna dla stron procesu ale i dla wszystkich, którzy mają z nią związek 

- tak zaczęła ustne uzasadnienie wyroku sędzia Marzanna Chojnowska.


Mówiła, że oprócz opisu zarzutu, w aktach sprawy są też np. zdjęcia z oględzin, wykonane przez policję po śmierci 29-latka. "W ocenie sądu odwoławczego, są one porażające w swej wymowie, wskazujące jak bardzo wyniszczone było ciało tego chorego człowieka" - mówiła Chojnowska. Cytowała z akt określenia: skrajne wyniszczenie, całkowity zanik tkanki podskórnej. Przypominała, że kobieta nie tylko miała obowiązek zajmowania się synem jako matka, ale również - jako ustanowiony w 2011 roku przez sąd, za jej zgodą - opiekun prawny.


Sąd podkreślił, że nie chciała ona dopuścić do śmierci syna i bardzo tę śmierć przeżyła, jednakże zbieg różnych nieprawidłowości w opiece, do takiego skutku doprowadził. Nie znalazł dowodów na jakiekolwiek upośledzenie umysłowe oskarżonej, jej poziom inteligencji ocenił (na podstawie opinii biegłych) jako mieszczący się w normie.


Sędzia Chojnowska zwracała przy tym uwagę, że równolegle - w czasie złej opieki nad synem - kobieta bez trudności zajmowała się niepełnosprawną córką. W tym czasie, od jesieni 2015 r. zaprzestała konsultacji stanu zdrowia syna (nie ma dowodów, by był on po tej dacie badany czy hospitalizowany). "Sąd nie potrafi podpowiedzieć na pytanie, z jakiego powodu od listopada 2015 roku syn oskarżonej nie był poddawany jakiejkolwiek kontroli zdrowotnej" - mówiła.


Każdy człowiek wie, że drugiemu człowiekowi do życia potrzebne jest pożywienie, ciepło, opieka, woda, picie. Jakie zatem kursy miała skończyć oskarżona, żeby w sposób prawidłowy opiekować się swoim synem w sytuacji, kiedy nikt nie miał w tym samym czasie zastrzeżeń do opieki nad córką

 - pytała sędzia, odnosząc się do argumentacji obrony o braku specjalistycznego przygotowania kobiety do opieki nad niepełnosprawnym.


Sąd zwracał uwagę, że rodzina była pod kuratelą sądową (kuratorów społecznych) i ośrodka pomocy społecznej. I zwrócił uwagę, że z zeznań pracowników dokonujących kontroli nie wynikało, by wiedzieli o sytuacji niepełnosprawnego 29-latka.


Sąd okręgowy zadaje sobie pytanie, czy gdzieś tutaj nie został popełniony błąd. Czy nie zabrakło wnikliwości, czy nie zabrakło rozwagi, połączenia działań wszystkich służb, które miały tej rodzinie pomóc 

- przyznała sędzia Chojnowska.


 

Podkreślała też, że nie wiadomo na jakiej podstawie oskarżona twierdziła, że nie może uzyskać pomocy w opiece nad synem, gdy w tym samym czasie miała taką pomoc w przypadku swojej córki.

źródło: PAP | red: mag, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Proces apelacyjny Gruzina oskarżonego o udział w napadzie na właściciela kantoru

5.11.2019, 08:06

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się we wtorek (5.11) proces apelacyjny Gruzina, oskarżonego o udział w napadzie na właściciela kantoru na białostockim bazarze. Sąd pierwszej instancji skazał go na 5 lat więzienia i zobowiązał do naprawienia szkody, czyli zapłaty prawie 317,5 tys. zł.


Przez 7 lat zakłócała spokój sąsiadom. W końcu trafiła pod opiekę psychiatry

31.10.2019, 06:33

Kobieta uprzykrzała życie pięciu sąsiadom w jednym z suwalskich bloków.


Utrzymany wyrok wobec dyspozytorki pogotowia i lekarki nocnej opieki za błąd w sztuce

25.10.2019, 07:40

Dyspozytorka pogotowia skazana, wobec lekarki nocnej opieki zdrowotnej warunkowe umorzenie postępowania - takie są prawomocne wyroki w sprawie, w której obie odpowiadały za błąd w sztuce, bo nie podjęły decyzji o wysłaniu w Hajnówce karetki do 40-letniego mężczyzny. Chory zmarł.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok


Gala z okazji 30-lecia Stowarzyszenia Pomocy "Rubież", 14.11.2024, fot. Renata Reda
BIAŁYSTOK
14.11.2024, 22:00, akt. 15.11.2024, 07:35

Stowarzyszenie Pomocy "Rubież" działa już 30 lat














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok