Radio Białystok | Wiadomości | Prywatny inwestor chce wybudować bloki na terenie po dawnej chłodni w Białymstoku
To pierwszy taki wniosek rozpatrywany przez białostockich urzędników. Jeden z prywatnych inwestorów chce wybudować bloki na dawnym terenie przemysłowym i skorzystać ze specustawy mieszkaniowej, tzw. lex deweloper.
Chodzi o teren dawnej chłodni przy ul. Baranowickiej w Białymstoku. Inwestor złożył już wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji - mówi Agnieszka Błachowska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
Jest to pierwszy w Białymstoku procedowany wniosek złożony w oparciu o specustawę mieszkaniową. Do 11 listopada można wnosić uwagi do wniosku. Jeśli już będziemy mieli do dyspozycji uwagi i opinie, to prezydent miasta złoży Radzie Miasta projekt uchwały. Rada Miasta podejmie uchwałę o ustaleniu lokalizacji lub o odmowie lokalizacji inwestycji
- wyjaśnia Agnieszka Błachowska.
Agnieszka Błachowska dodaje, że inwestor chce, żeby na terenie zburzonej kilka lat chłodni temu powstało kilka bloków.
- Inwestor chce wybudować 4 budynki mieszkalne, 4-kondygnacyjne,w których ma być od 290 do 310 mieszkań. W budynkach ma być 8 garaży podziemnych, w których znajdzie się ok. 420 miejsc parkingowych. Oprócz tego inwestor zaplanował 60 miejsc postojowych. Ma tam powstać również plac zabaw i tereny rekreacyjne. Inwestor nie przewiduje działalności usługowej ani handlowej - mówi Agnieszka Błachowska.
Na razie nie wiadomo, czy bloki przy ul. Baranowickiej w Białymstoku będą mogły powstać. Zdecydują o tym radni. Specustawa mieszkaniowa dopuszcza zabudowę wbrew planowi, o ile nie jest ona sprzeczna z ustaleniami studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
Ta inwestycja pozwoli skrócić kolejki czekających na mieszkanie komunalne w Białymstoku.
Nowy właściciel rozpoczął wyburzanie terenów po dawnych zakładach PMB Białystok. Nieruchomość przy ul. Poziomej w Białymstoku kupił jeden z białostockich deweloperów.
Powstał przed 7 laty, by promować historyczną, drewnianą zabudowę miasta – jednak teraz wymaga pilnej reorganizacji. Sukcesywnie ubywa obiektów z Białostockiego Szlaku Architektury Drewnianej - zaniedbane domy niszczeją i są powoli rozbierane.