Radio Białystok | Wiadomości | Odnaleziono dokumenty potwierdzające datę utworzenia łomżyńskiego cmentarza
W Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie są dokumenty jednoznacznie potwierdzające datę utworzenia jednego z najstarszych cmentarzy w Podlaskiem.
- To kładzie kres sporom historyków i amatorów historii co do dokładnej lokacji łomżyńskiej nekropolii - uważa kierownik delegatury Archiwum Państwowego w Łomży Danuta Bzura, która przypadkiem natrafiła na te dokumenty.
- Patrzę, że jest teczka akt w sprawie założenia cmentarza w Łomży z 1801 roku. To potwierdza ponad wszelką wątpliwość, że cmentarz wtedy powstał. Prawdopodobnie pod koniec tego 1801 roku tam odbył się pochówek - mówi Danuta Bzura.
Z odnalezionych dokumentów wynika, że pomysłodawcą lokalizacji cmentarza na piaszczystym wzgórzu pół kilometra od granic miasta był nieznany imienia ks. Zaleski. Jego propozycja, po zatwierdzeniu przez władze lokalne, spodobała się także ówczesnemu królowi Prus - wynika z zachowanych akt.
Pierwotnie cmentarz zajmował powierzchnie nieco ponad pół hektara i wedle ustaleń dwie trzecie jego powierzchni przeznaczone było na pochówki katolickie, a pozostała część na protestanckie.
14 tysięcy 956 złotych zebrali wolontariusze na ratowanie starych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Suwałkach.
Niemal 57,3 tys. zł zebrano podczas trzydniowej kwesty na zabytkowym cmentarzu w Łomży - poinformowali w niedzielę po południu organizatorzy. Kwestę na tym cmentarzu na ratowanie najcenniejszych nagrobków zorganizowano po raz 30.
Prawie 30 tysięcy (dokładnie 29 tys. 303 zł) udało się zebrać podczas kwesty na białostockim Cmentarzu Farnym.
W dniu Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny na cmentarzach spotkamy kwestujących. W wielu miejscach w Podlaskiem organizowane są zbiórki pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków.