Radio Białystok | Wiadomości | 40 lat Białowieskiego Parku Narodowego na liście światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO
Mija 40 lat od wpisania Białowieskiego Parku Narodowego na listę obiektów dziedzictwa kulturowego i naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości. Prowadzi ją organizacja wyspecjalizowana ONZ UNESCO.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Białowieski Park Narodowy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa w 1979 roku, a białoruska część Puszczy Białowieskiej – w 1992 r.
Jakie wyzwania stoją przed wszystkimi, którzy odpowiadają za jej ochronę? O tym w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży rozmawiali leśnicy, samorządowcy i naukowcy.
Puszcza Białowieska zajmuje ok. 1500 km² i leży na pograniczu polsko-białoruskim. Zachowały się tu jedne z ostatnich i większych fragmentów lasu pierwotnego nizin europejskich. W Puszczy żyje największa populacja wolnego żubra na świecie.
Jak pogodzić rozwój turystyki i gospodarki z ochroną przyrody oraz potrzebami społeczności, które zamieszkują cenne przyrodniczo regiony? Odpowiedzi na te i inne pytania szukają uczestnicy VI Międzynarodowej Konferencji "Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych”, która odbywa się w Białowieży.
Puszcza Białowieska jesienią jest niezwykle piękna. Dopóki jeszcze nie ma dużego chłodu warto wybrać się na rowerową bądź pieszą wycieczkę.
Trzeba zwiększyć bezpieczeństwo w Puszczy Białowieskiej, oczyścić szlaki turystyczne z suchych drzew i przybliżyć zwiedzającym historię regionu.
Naukowcy, leśnicy i mieszkańcy spotkali się w Technikum Leśnym w Białowieży na kolejnej części konsultacji dokumentów zmieniających plany urządzania lasu. Celem tych spotkań jest wypracowanie wspólnych strategii zarządzania Puszczą Białowieską.