Radio Białystok | Wiadomości | Szkoły branżowe to dobry wybór - przekonują białostoccy doradcy zawodowi
Prawie połowa podlaskich uczniów kończąc szkołę podstawową wybiera naukę w liceach, a to powoduje stałe niedobory specjalistów na rynku pracy. Mówili o tym w Białymstoku przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy podczas konferencji "Zaplanuj swoją przyszłość”.
Organizatorem spotkania było Starostwo Powiatowe w Białymstoku. Jak mówi starosta Jan Perkowski, chodzi o to, by pokazać uczniom, że wybór szkoły branżowej może pomóc w późniejszym szybkim znalezieniu dobrze płatnej pracy.
Między innymi dlatego doradcy zawodowi zamierzają dotrzeć do zainteresowanych szkół, by pomóc uczniom w wyborze dalszej edukacji.
Trzeba pokazać im ciekawe alternatywy dla liceów ogólnokształcących. Z dotychczasowych analiz wynika, że w Podlaskiem, podobnie jak i w całym kraju stale brakuje specjalistów z wielu branż – między innymi budowlanej, gastronomicznej czy nawet w ochronie zdrowia. Tymczasem wiele szkół branżowych i techników oferuje edukację na wysokim poziomie, która przygotowywałaby do takich zawodów
- mówi Joanna Krysiuk z Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku.
O niedoborach wykwalifikowanych pracowników od lat mówią coraz liczniejsi pracodawcy, którzy coraz aktywniej włączają się w tworzenie programów nauczania. Mimo to przedsiębiorcy spotykają się z innym problemem.
Trafiają do nich ludzie po szkole, którym nie chce się pracować i podejmować trudnych i "brudzących" zajęć
- mówi dyrektor Izby Rzemieślniczej w Białymstoku Jacek Horodejuk.
Jak wynika z danych barometru zawodów w Podlaskiem od lat brakuje kierowców, stolarzy, elektryków, ale i lekarzy i pielęgniarek. Natomiast trudności ze znalezieniem pracy mają ekonomiści i specjaliści administracji publicznej.