Radio Białystok | Wiadomości | Największa w tym roku przysięga podlaskich żołnierzy obrony terytorialnej [zdjęcia, wideo]
Około 190 żołnierzy I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w sobotę (28.09) po południu w Białymstoku przysięgę na sztandar, który w piątek (27.09) w Warszawie brygada odebrała od prezydenta RP Andrzeja Dudy.
W uroczystości wzięli udział m.in. wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz Grażyna Sibilska - wnuczka patrona I PBOT gen. bryg. Władysława Liniarskiego "Mścisława".
Prawie 200 ochotników złożyło przysięgę wojskową. To żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej #Terytorialsi
— Radio Białystok (@radiobialystok) September 28, 2019
#ZawszeGotowiZawszeBlisko
@terytorialsi
@MON_GOV_PL
pic.twitter.com/9uGrpARq3z
Dowódca I PBOT płk Sławomir Kocanowski podkreślał, że sztandar to dla żołnierza "rzecz święta", bo sztandar to wyróżnienie służby żołnierskiej także przez społeczeństwo, a z drugiej także "wyraz zobowiązania wojska do wspierania innych ludzi".
To znak honoru żołnierzy I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy pod jednym sztandarem będą bronić własnej ziemi i będą to robić z największym oddaniem, bo z serca" - mówił Sławomir Kocanowski.
Podlaska brygada liczy obecnie około dwóch tysięcy żołnierzy. Sławomir Kocanowski powiedział, że ślubujący w sobotę żołnierze zapiszą się w historii jako ci, którzy pierwsi ślubowali na nowy sztandar. Dodał, że ślubowanie składają również po 80 latach od powstania polskiego państwa podziemnego, do którego tradycji się odnoszą i odwołują wojska obrony terytorialnej.
Prezydent Andrzej Duda wręczył sztandar żołnierzom 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej
Premier Mateusz Morawiecki napisał w liście do żołnierzy odczytanym przez Dariusza Piontkowskiego, że I Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej "już zdążyła udowodnić swoją wartość w sytuacjach kryzysowych". Dodał, że kolejni żołnierze składając przysięgę "decydują się na nowe wyzwania" i obowiązki, działają na rzecz umacniania poczucia bezpieczeństwa mieszkańców regionu.
Wojska obrony terytorialnej wciąż rozwijają się i liczą już w całym kraju ponad 20 tys. żołnierzy. Nowoczesne wyposażenie, innowacyjne metody szkoleniowe charakteryzują tę formację - napisał premier.
Podkreślił, że żołnierze WOT są "spadkobiercami Armii Krajowej".
Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński powiedział, że przysięga składana przez żołnierzy na właśnie otrzymany sztandar to "kolejny ważny krok w formowaniu i utrwalaniu piątego rodzaju sił zbrojnych", czyli wojsk obrony terytorialnej. Mówił, że od lat była potrzeba powołania takich wojsk.
"Jesteście niezwykle ważną częścią naszej armii" - podkreślił Zieliński i wyraził zadowolenie, że obrona terytorialna w naszym kraju rozwija się. "Jesteśmy przekonani, że ma dobrą przyszłość, chociaż wciąż są tacy, którzy uważają, że jej być nie powinno" - mówił Zieliński.