Radio Białystok | Wiadomości | Awanse, kwiaty i defilada z okazji Święta Wojska Polskiego [zdjęcia, wideo]
To święto ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. W całym kraju na pamiątkę "Cudu nad Wisłą" 15 sierpnia Polacy obchodzą Święto Wojska Polskiego.
Uroczystości w Białymstoku
Awanse na wyższe stopnie wojskowe i nagrody resortowe wręczono w czwartek w centrum Białegostoku podczas obchodów Święta Wojska Polskiego i 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Złożono również kwiaty a mieszkańcy oglądali defiladę żołnierzy.
W uroczystościach na Rynku Kościuszki przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego wzięli udział żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, kapelani Wojska Polskiego, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, parlamentarzyści, kombatanci, różne organizacje i licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.
Przedtem w katedrach katolickiej i prawosławnej modlono się w intencji ojczyzny.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział, że wojsko to "nieodłączny element naszej niepodległości, suwerenności, naszej historii", bo tak się układały losy Polski. Nawiązując do 99. rocznicy bitwy nazywanej Cudem nad Wisłą, mówił, że naród polski, zdołał wtedy "dzięki mądrości przywódców, dzięki ofiarności społeczeństwa" odeprzeć zagrożenie, jakie niosła "nawała bolszewicka" dla tworzącego się państwa polskiego.
- Stąd też waga tego dnia dzisiejszego, który tworzymy, kształtowania przyszłości, bo dzięki tym wysiłkom, tym wydarzeniom, również sprzed 99 lat, my możemy żyć w wolnym i niepodległym państwie - mówił wojewoda Bohdan Paszkowski.
Odczytano także list od marszałka województwa Artura Kosickiego, który zwrócił uwagę, że o polskie wojsko, jego rozwój i potencjał muszą dbać wszyscy. Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki dziękował w imieniu władz miasta mieszkańcom za liczną obecność podczas uroczystości, bo to - jak mówił - dowód na to, jak ważne są dla nich takie pojęcia, jak ojczyzna, naród, honor, i pokazują, że są dumni z bycia Polakami.
Wiceprezydent mówił, że 99 lat temu groziła Polsce, ale też Europie, utrata takich wartości, jak demokracja, wolność, wolność sumienia, wolność wyznania, bo taki był cel bolszewików. - Pamiętajmy o tym, że te wartości nie są dane raz na zawsze, że zawsze trzeba ich bronić, trzeba ich strzec - zaznaczył Rafał Rudnicki.
Ppłk Krzysztof Lenkiewicz mówił podczas uroczystości w imieniu dowódcy garnizonu Białystok, że żołnierzom z 1920 r. zawdzięczamy byt w bezpiecznej i wolnej Polsce. Podkreślał również, że dzięki wszystkim militarnym doświadczeniom i historii Polacy wiedzą, "jak wielką wartością jest wolność i jak trudna bywa do niej droga", ale współczesny świat pokazuje, że wolność wymaga nieustannej obrony, gotowości, monitoringu, a to zadania nowoczesnego wojska.
Piknik militarny w Suwałkach
Uroczystą mszą świętą w konkatedrze pw. św Aleksandra w Suwałkach rozpoczęły się obchody Święta Wojska Polskiego. Po nabożeństwie na placu Marszałka Piłsudskiego odbyła się część oficjalna. Wręczono medale i odznaczenia resortowe.
Następnie w Parku Konstytucji 3 Maja można było wziąć udział w pikniku militarnym, obejrzeć najnowocześniejszy sprzęt wojskowy. Były też gry i zabawy dla dzieci oraz rodziców, a także darmowa wojskowa grochówka.
Jak podkreśla wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, który wziął udział w uroczystościach, to bardzo ważne, że w Suwałkach znów będzie stacjonować wojsko.
W pikniku uczestniczyły przede wszystkim suwalskie jednostki: 14. Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej, 12. Batalion Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień.
Obchody Dnia Wojska Polskiego w Łomży
Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy 33. PP rozpoczęto obchody Dnia Wojska Polskiego w Łomży. Z Placu Jana Pawła II zgromadzeni przeszli do katedry, gdzie odprawiona została msza za Ojczyznę i Żołnierzy koncelebrowana przez kapelanów służb mundurowych.
W programie czwartkowych (15.08) uroczystości przewidziano także koncert patriotyczny, który rozpocznie się o godz. 18:00 na scenie przed ratuszem na Starym Rynku. Uroczystości wojskowe w Łomży tradycyjnie już trwają 3 dni - od 13 do 15 sierpnia.