Radio Białystok | Wiadomości | Obchody Święta Podziemia Niepodległościowego w Świętej Wodzie
Msza za poległych w obronie ojczyzny i odsłonięcie plenerowej wystawy - tak wyglądały pierwsze w regionie obchody Święta Podziemia Niepodległościowego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Na terenie Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie powstaje miejsce pamięci. Ma być symbolicznym grobem wszystkich żołnierzy, pochowanych w bezimiennych mogiłach.
W ich intencji modlili się uczestnicy sobotnich uroczystości.
Święto zorganizował społeczny komitet budowy miejsca pamięci wraz z działaczami Młodzieży Wszechpolskiej. W sanktuarium otwarto wystawę Instytutu Pamięci Narodowej dotyczącą podlaskich i wileńskich działaczy podziemia. W Świętej Wodzie obok wystawy o żołnierzach podziemia ma się pojawić pomnik - orzeł niepodległości. Trwa zbiórka na jego budowę.
Można zobaczyć m.in. polską armatę przeciwpancerną oraz sprzęt wojskowy udostępniony przez 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy. Muzeum Wojska w Białymstoku świętuje 51. rocznicę powstania.
W parku Konstytucji 3 maja w Białymstoku w sobotni (14.09) wieczór podświetlono kilkadziesiąt drzew. To instalacja artystyczno-historyczna "Co piąty..." Muzeum Pamięci Sybiru, związana z 80. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę. Można ją oglądać do 6 października.
Instalacja artystyczna "Co piąty...", akcja "Zatrzymaj się", Peleton Pamięci, czyli rowerowy spacer historyczny - to propozycje białostockiego Muzeum Pamięci Sybiru, związane z 80. rocznicą sowieckiej agresji na Polskę. Łączy je hasło "17.09. Pamiętamy".
To lekcja historii i opowieść o wydarzeniach, które doprowadziły do wybuchu II wojny światowej pokazana z zupełnie innej perspektywy.