Radio Białystok | Wiadomości | 42. Pułk Piechoty będzie patronem stadionu miejskiego w Białymstoku
Patronem stadionu miejskiego w Białymstoku będzie 42. Pułk Piechoty - poinformowały we wtorek (17.09) władze miasta, ogłaszając wyniki społecznych konsultacji. Gdy pułk przed wojną stacjonował w mieście, jego żołnierze założyli drużynę, która dała początek klubowi sportowemu Jagiellonia.
O patronie zdecydowali białostoczanie w głosowaniu, przeprowadzonym w ramach konsultacji społecznych. Do wyboru były trzy propozycje: 42. Pułk Piechoty oraz wojewoda białostocki w latach 1930-1934 Marian Zyndram Kościałkowski i prezydent Białegostoku w latach 1934-39 Seweryn Nowakowski.
Przesłano w sumie 561 ankiet; 387 było ważnych i 174 nieważne. 362 osoby wskazały na 42. Pułk Piechoty, 14 osób na Seweryna Nowakowskiego, zaś 11 osób - na Mariana Zyndrama Kościałkowskiego.
Na konferencji prasowej, w czasie której ogłoszono wyniki, obecny był prezes Koła Byłych Żołnierzy 42. Pułku Piechoty Jerzy Kloza, który otrzymał od prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego list potwierdzający wybór patrona stadionu. "Myśmy czekali na tę chwilę takiego zaszczytu, jeśli chodzi o pamięć po pułku" - mówił.
42. Pułku Piechoty dał początek Jagiellonii Białystok
42. Pułk Piechoty stacjonował przed wojną w mieście; to jego żołnierze założyli w 1920 roku drużynę piłkarską, która dała początek klubowi sportowemu Jagiellonia. Piłkarze Jagiellonii Białystok od lat z powodzeniem grają w ekstraklasie i to ich mecze przyciągają na trybuny miejskiego stadionu największą widownię.
Uroczystość nadania stadionowi imienia 42. Pułku Piechoty zaplanowano na 12 lipca przyszłego roku, obchodzone jest wówczas święto tej jednostki wojskowej. Do tego czasu miasto chce przybliżyć mieszkańcom historię tego pułku. Jednocześnie nie wyklucza nadania obiektowi nazwy sponsorskiej. Jak dotąd, obiekt takiego sponsora tytularnego jednak nie ma.
Pomysł nadania obiektowi patrona pojawił się już rok temu. Wtedy z takim projektem wystąpili działacze PiS we współpracy z jednym ze stowarzyszeń kibiców Jagiellonii. Ostatecznie wyników tej akcji nie podano. Sami działacze PiS wskazywali wtedy właśnie na 42. Pułk Piechoty. W lipcu magistrat ogłosił miesięczne konsultacje społeczne, by w tym trybie wybrać nazwę.
Sam nowy stadion miejski został otwarty w 2014 roku; zbudowano go w miejscu starego obiektu, który też nie miał patrona. Nowy obiekt może pomieścić na trybunach ok. 22 tys. widzów, 5 tys. osób zmieści się na jego murawie. Jego budowa kosztowała 250 mln zł; jednym ze źródeł finansowania były fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Niedawno odnotowano 2-milionowego gościa organizowanych tam imprez sportowych, rekreacyjnych czy innych. Okazała się nim 8-letnia dziewczynka, która przejechała z rodzicami na mecz piłkarski Jagiellonii z Wisłą Kraków.