Radio Białystok | Wiadomości | Mija 99 lat od Bitwy o Białystok
To była największa bitwa w dziejach miasta.
W Białymstoku upamiętniono w czwartek 99. rocznicę tzw. Bitwy Białostockiej z 22 sierpnia 1920 roku - zwycięskiej i uważanej przez historyków za największą w dziejach miasta. Kwiaty w miejscach pamięci składali przedstawiciele władz i mieszkańcy.
Główna uroczystość miała miejsce w południe przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum Białegostoku. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, służby mundurowe.
- Pamiętamy o tych wydarzeniach, bo uważamy, że w ten sposób trzeba budować świadomość społeczeństwa, świadomość narodu, dumę z tego, że jesteśmy białostoczanami, że jesteśmy Polakami. Ale też uważamy, że jest to najlepsza forma patriotyzmu (...) Najważniejsze jest to, żeby społeczeństwo, naród, było świadome swojej przeszłości - mówił w czasie czwartkowych uroczystości zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Wyraził nadzieję, że w przyszłym roku w czasie obchodów 100. rocznicy Bitwy Białostockiej uda się zwrócić uwagę całej Polski na to, że "także tu, na białostockiej ziemi, o niepodległość musieliśmy w 1920 roku walczyć".
Od czterech lat te wydarzenia popularyzują historyczne rekonstrukcje, które cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Tegoroczna odbyła się w minioną niedzielę (18.08).
W tzw. Bitwie Białostockiej 22 sierpnia 1920 roku starły się oddziały I Pułku Piechoty Legionów ze ściganymi wojskami bolszewickimi, cofającymi się spod Warszawy. Jak opisują historycy, zwycięstwo zostało odniesione przez siły polskie, które w kilkugodzinnych, krwawych walkach ulicznych skutecznie powstrzymywały odwrót na Wschód znacznie liczniejszych wojsk przeciwnika.
W opisach wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920, Bitwa Białostocka traktowana jest jako jeden z ostatnich akordów polskiej kontrofensywy znad Wieprza. W swoich wspomnieniach Józef Piłsudski bitwę o Białystok określił mianem "zupełnej klęski" 16. armii sowieckiej. Strona polska miała 34 zabitych i ponad 200 rannych, bolszewicy - ponad 800 zabitych i rannych, 8,2 tys. żołnierzy agresora dostało się do niewoli. Wojska polskie zdobyły trzy pociągi, samolot, 22 działa i 147 karabinów maszynowych.