Radio Białystok | Wiadomości | 830 tys. dla podlaskich samorządów na uruchomienie połączeń autobusowych

830 tys. dla podlaskich samorządów na uruchomienie połączeń autobusowych

29.08.2019, 12:58, akt. 13:06

Kilkanaście podlaskich samorządów otrzyma 830 tys. zł na uruchomienie jeszcze w tym roku lokalnych połączeń autobusowych. Umowy w tej sprawie podpisano w czwartek w Białymstoku z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim.

830 tys. dla podlaskich samorządów na uruchomienie połączeń autobusowych, fot. Grzegorz Pilat
830 tys. dla podlaskich samorządów na uruchomienie połączeń autobusowych, fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
830 tys. dla podlaskich samorządów na uruchomienie połączeń autobusowych - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

O pieniądze ubiegało się 19 podlaskich samorządów

Pieniądze pochodzą z rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Wojewoda podlaski poinformował, że kwota w umowach wynika z zapotrzebowania, jakie zgłosiły samorządy. W sierpniowym naborze o pieniądze ubiegało się 19 podlaskich samorządów i wszystkie otrzymały dotacje. W czwartek (29.08) podpisano umowy z większością z nich. Łącznie region ma do dyspozycji 25 mln zł.

Podlaskie samorządy uruchomią 70 linii komunikacyjnych o długości 2,6 tys. km; będzie realizowanych ok. 500 tys. tzw. wozokilometrów - poinformował wojewoda.

Istniejące kursy autobusowe mają być rozszerzone o nowe miejscowości

W ramach podpisanych umów już istniejące kursy autobusowe mają być rozszerzone o nowe miejscowości. Większość połączeń będzie realizować spółka PKS Nova, która jest spółką samorządu województwa podlaskiego.

Bohdan Paszkowski przypomniał, że walka z wykluczeniami społecznymi to jeden z priorytetów rządu. - Sprawna komunikacja tworzy też podstawy rozwoju - dodał. Wojewoda spodziewa się, że efekty programu odtwarzania połączeń autobusowych będą widoczne za kilka lat, "w dłuższej perspektywie".

Cztery trasy będą dofinansowane w ramach funduszu w gminie Michałowo. Burmistrz Michałowa Marek Nazarko powiedział dziennikarzom, że będzie je realizować PKS Nova. Dodał, że autobus powinien docierać do praktycznie każdej miejscowości w gminie, a do najbliższego przystanku będzie ok. 2-3 km. - Do każdego zakątka w gminie będzie można dojechać. To będą trzy kursy każdego dnia - dodał Marek Nazarko. Gmina przekaże PKS Nova gminny tabor.

Gmina Dobrzyniewo Duże rozszerzy jeden kurs, który będzie wydłużony do miejscowości Krynice, bo takie było zapotrzebowanie zgłoszone przez mieszkańców - powiedział wójt Wojciech Cybulski. Jadąc w jedną stronę, przez różne miejscowości, autobus pokona 26 km.

Na potrzeby programu są kupowane autobusy

Prezes PKS Nova Andrzej Mioduszewski powiedział, że spółka podpisuje obecnie z gminami umowy na funkcjonowanie kilkunastu linii autobusowych. - Może będzie tych samorządów jeszcze więcej; na pewno PKS Nova będzie głównym operatorem tych połączeń - dodał. Zaznaczył, że spółka pomagała samorządom i były z nią konsultowane rozszerzane trasy i rozkłady jazdy. Powiedział, że na potrzeby programu są kupowane autobusy, ale szczegółów nie podał.

W czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że od 1 września pojawi się w całej Polsce prawie 1400 linii autobusowych.

Z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej dofinansowywane będzie przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. Dofinansowanie ma dotyczyć linii komunikacyjnych niefunkcjonujących od co najmniej trzech miesięcy przed wejściem w życie ustawy i na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po jej wejściu w życie. Fundusz ma przywrócić połączenia autobusowe, które zostały zlikwidowane z powodu deficytu, kiedy przychody z biletów były niższe niż koszty utrzymywania tych linii.

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest państwowym funduszem celowym, którego dysponentem jest minister do spraw transportu. Obsługę Funduszu na zasadach określonych w umowie z jego dysponentem będzie prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Na Augustowszczyźnie, Suwalszczyźnie i Sejneńszczyźnie nie będzie przywracania lokalnych połączeń autobusowych

29.08.2019, 08:10

Starostowie nie złożyli wniosków do wojewody o dotacje na ten cel, ponieważ żadna z gmin nie zgłosiła takiego zapotrzebowania.


Samorządy mogą starać się o dotacje na połączenia autobusowe

31.07.2019, 16:51

Dzięki temu mieszkańcy mniejszych miejscowości będą mogli łatwiej dostać się do miast. Od sierpnia samorządy będą mogły starać się o dofinansowanie do komunikacji publicznej. Chodzi o przywracanie zlikwidowanych połączeń autobusowych.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok