Radio Białystok | Wiadomości | Praca podczas upałów musi być bezpieczna dla pracowników – przypomina PIP
Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie zimnych napojów, a poza tym, powinien po prostu kierować się zdrowym rozsądkiem, czyli na przykład zamontować rolety czy klimatyzację – mówi zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku Piotr Szczęsny:
Przepisy nie przewidują, by pracodawca zamiast napojów wypłacił pracownikom ekwiwalent – ale też i nie precyzują w jaki sposób napoje mają być dostarczane.
Może być to na przykład dostęp do wody z kranu. Zgodnie z prawem dostęp do napojów powinien być zapewniony pracownikom biurowym, kiedy temperatura w pomieszczeniach przekracza 28 stopni Celsjusza i pracownikom na zewnątrz, kiedy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza.
Szczególną ochroną objęci są tylko pracownicy młodociani, którzy nie mogą pracować w pomieszczeniach w których temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza.
Przebywanie w zamkniętym samochodzie w trakcie upałów może być śmiertelnie niebezpieczne - przypominają podlascy policjanci.
Nawet 33,5 stopnia C pokazały w środę (12.06) termometry w województwie podlaskim. Jak informuje Karolina Kierklo z białostockiego biura prognoz to temperatura mierzona w cieniu. Na słońcu jest dużo goręcej.
O zwiększenie liczby autobusów z klimatyzacją apeluje do prezydenta Białegostoku jeden z radnych.
Dyrektor szkoły może skrócić zajęcia, jeśli uzna, że temperatura jest zbyt wysoka i część szkół już to robi - poinformował minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Dodał, że dyrektor szkoły może też ograniczyć lub zawiesić zajęcia.
Mieszkańcy Białegostoku apelują o więcej kurtyn wodnych i bezpłatnych punktów z pitną wodą w trakcie upałów.
Jest gorąco, będzie jeszcze cieplej. Synoptycy ostrzegają przed upałami. Te zaczną się od wtorku (11.06) - mówi Magdalena Pękala z białostockiego biura prognoz.