Radio Białystok | Wiadomości | Mija 76 lat od bitwy pod Pawłami w gminie Zabłudów
11 czerwca 1943 r. żołnierze IV Uderzeniowego Batalionu Kadrowego pod Pawłami podjęli walkę z przeważającymi liczebnie oddziałami niemieckimi.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Uroczystości rocznicowe miały miejsce przed Pomnikiem Bojowników Walczących o Polskę i Honor Narodu w Pawłach. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, kombatanci, mieszkańcy i młodzież szkolna.
Obchody rozpoczęły się mszą polową, następnie były apel poległych, salwa honorowa oraz kwiaty i znicze.
- To była nierówna walka. Partyzantów było około 30., siły żandarmerii były wielokrotnie wyższe. Bój o tyle tragiczny, że żołnierze niemal wszyscy pochodzili nie stąd, wywodzili się z Warszawy, działali w całkowicie nieznanym sobie terenie, ale także niestety zetknęli się z wrogą postawą części miejscowej ludności. Stąd były liczne donosy miejscowych do żandarmerii - mówi Piotr Łapiński z białostockiego oddziału IPN.
W bitwie zginęli niemal wszyscy z około 30 partyzantów. Straty po stronie niemieckiej to około 40 żołnierzy.
Janusz Nitkiewicz z Białegostoku dziesięć lat temu postanowił wziąć udział w uroczystościach rocznicy bitwy pod Monte Cassino w pełnym umundurowaniu żołnierza jednego z oddziałów uczestniczących w tych walkach w 1944 roku.
W Białymstoku odbyły się we wtorek (19.02) w południe główne oficjalne obchody stulecia odzyskania przez miasto niepodległości. Przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego składano wieńce, była defilada wojska i służb mundurowych. Odsłonięto też okolicznościową tablicę.
W magazynie relacja z obchodów 156. rocznicy bitwy pod Węgrowem. W kąciku dogmatycznym ks. dr Jarosław Rzymski wyjaśnia znaczenie sakramentu bierzmowania.