Radio Białystok | Wiadomości | Wystawa "Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy" w Muzeum Okręgowym w Suwałkach
Wystawę "Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy” można od czwartku oglądać w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Są tam m.in. miecze, groty oszczepów, biżuteria, ale też plansze informacyjne z nowymi odkryciami archeologów.
Wystawę przygotowało Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie
Wystawę przygotowało Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Ekspozycja przedstawia zarys dziejów najpotężniejszego z plemion pruskich w świetle odkryć archeologicznych i najnowszych ustaleń historyków. Składają się na nią zarówno plansze z informacjami o Jaćwingach, jak i liczne zabytki, wśród nich jaćwieskie ozdoby i broń, pochodzące ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Okręgowego w Suwałkach i z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
Dr Marcin Engel z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie powiedział, że Jaćwingowie na kartach historii zapisali się jako lud rozbójniczy.
Według historii Jaćwingowie byli plemieniem rozbójników konnych, którzy żyli z grabieży chrześcijańskim krajów. Atakowali bardzo głęboko na terenie Polski, Ruś Halicką i zmagali się z krzyżakami. Wojownicy szybko uderzali i znikali z dobytkiem, niewolnikami, z bydłem i z końmi
– powiedział dr Marcin Engel.
Jaćwiescy konni wojownicy we wczesnym średniowieczu sieli postrach wśród swoich sąsiadów
Historycy informują, że jaćwiescy konni wojownicy we wczesnym średniowieczu sieli postrach wśród swoich sąsiadów, zapisując się na kartach kronik i dokumentów z epoki. Jednak klęska Jaćwingów, wyludnienie i podział zajmowanego przez nich terenu doprowadziły do zapomnienia o tym walecznym plemieniu.
Kilkadziesiąt lat temu archeolodzy zaczęli odkrywać zapomniany wojowniczy lud jaćwieski. Najnowsze odkrycia archeologiczne w Szurpiłach, Skomacku Wielkim i w innych ważnych ośrodkach wczesnośredniowiecznej Jaćwieży potwierdzają militarny charakter kultury tego ludu.
Także Suwalszczyzna została po drugiej wojnie światowej przebadana przez archeologów. W latach 1955-1966 pojawiła się koło. Suwałk Kompleksowa Ekspedycja Jaćwieska. We wsi Szwajcaria odkryli oni cmentarz z okresu rzymskiego i wędrówek ludów. Obecnie jest to rezerwat archeologiczny zajmujący ok. 4 hektary. W Szwajcarii od ponad 20 lat odbywa się Jaćwieski Festyn Archeologiczny.
Jaćwingowie przywędrowali na tereny dzisiejszej Suwalszczyzny około V wieku p.n.e. Był to lud wojowniczy, blisko spokrewniony z Prusakami i Litwinami. Jaćwingów podbił we wczesnym średniowieczu zakon krzyżacki.