Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomo, jak będzie wyglądał białostocki dworzec kolejowy po przebudowie
Po przebudowie ma wyglądać, jak w połowie XIX wieku, kiedy powstawał. Trwa remont białostockiego dworca kolejowego.
Budynek jest wpisany do rejestru zabytków, dlatego wszelkie prace budowlane wykonawca musi ustalać z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Właśnie ustalone zostały kolory elewacji, jakie będą na budynku po remoncie - mówi podlaski wojewódzki konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.
- Ustaliliśmy jednoznacznie kolor elewacji frontowej, będzie to kolor kremowo-żółty. Stolarka okienna będzie w kolorze zielonym na zewnątrz i biała stolarka od wewnątrz - informuje prof. Dajnowicz.
Prof. Małgorzata Dajnowicz dodaje, że malowanie dworca nawiązuje do historii.
- Kolorystyka nawiązuje wprost do XIX wieku w świetle naszych ustaleń a także konserwatora dzieł sztuki - są to kolory pierwotne - wyjaśnia prof. Dajnowicz.
Budynek białostockiego dworca powstał w połowie XIX wieku na trasie kolei warszawsko-petersburskiej. Zabytkowy obiekt jest gruntownie remontowany. Prace maja się zakończyć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Remont kosztuje 36 mln zł.
Spółka PKP podpisała umowę z wykonawcą na modernizację dworca kolejowego w Siemiatyczach.
Obiekt pełen jest budowlanych niespodzianek, które trzeba uwzględnić w nowej dokumentacji technicznej. Dopiero po jej przygotowaniu władze miasta wystąpią o środki na remont zabytku.
Starego budynku dworca już nie ma - pozostał po nim tylko gruz do sprzątnięcia. Rozpoczęły się główne prace przy przebudowie dworca kolejowego w Czeremsze.
Chcąc kupić bilet na pociąg, od piątku (4.01) podróżni w Białymstoku muszą korzystać z tymczasowego dworca kolejowego.