Radio Białystok | Wiadomości | Przed sezonem letnim lekarze przypominają, by zadbać o skórę - czerniak wciąż zbyt późno wykrywany
Nawet 3 tysiące osób rocznie zachorowuje w Polsce na czerniaka - złośliwy nowotwór skóry. W ciągu roku umiera ponad 1100 pacjentów.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przed sezonem letnim lekarze przypominają, by zadbać o skórę i upewnić się, że znamiona, które mamy, nie są groźne.
Głównym powodem dużej śmiertelności chorych na czerniaka jest zbyt późne wykrycie choroby. We wczesnym stadium nowotworu do lekarza zgłasza się jedynie 30 procent chorych.
Dodatkowo mniej osób byłoby chorych, gdyby unikały nadmiernego opalania się - mówi zastępca dyrektora Podlaskiego NFZ do spraw medycznych doktor Marzena Juczewska.
Doktor Juczewska zachęca, by przynajmniej raz w miesiącu sprawdzać znamiona na skórze, zwłaszcza te o nierównych brzegach, większych niż pół centymetra czy zmieniających kolor.
Jeśli niepokoi nas znamię, to można je za darmo zbadać w najbliższą sobotę (25.05) - od 11:00 do 13:00 - podczas Dnia Otwartego w Podlaskim NFZ.
W ramach Dnia Otwartego będzie też można potwierdzić "profil zaufany", odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego czy złożyć wniosek na leczenie uzdrowiskowe.
Aby zahamować rosnącą z roku na rok liczbę zachorowań na ten nowotwór, prowadzona jest ogólnopolska akcja profilaktyki czerniaka. Na czym ona polega i jakie ma przynieść efekty?
Jak rozpoznać czerniaka, jak badać znamiona i co zrobić, by zminimalizować ryzyko groźnej choroby?
"Wyprzedź czerniaka - wpadnij do RakTRACKA" - to hasło akcji na Starym Rynku w Łomży.