Radio Białystok | Wiadomości | Nietypowy przewodnik po Puszczy Białowieskiej
Lasy Państwowe wspólnie z prywatną firmą wydały NieMapę Puszczy Białowieskiej.
To nowy ilustrowany przewodnik dla rodzin po Puszczy Białowieskiej. Są tam zaznaczone najciekawsze miejsca, szlaki, obiekty turystyczne, a także miejscowe specjały kulinarne.
Współautorka wydawnictwa Joanna Studzińska mówi, że zamiast tradycyjnej mapy jest to przewodnik z ilustracjami. Ma służyć przede wszystkim rodzinom z dziećmi.
Nie jest to przewodnik, który zawiera szczegółową mapę z kierunkami świata, ale myślę, że to nie jest tak bardzo konieczne, żeby zrobić wszystko w skali. Raczej stawiamy na to, żeby to było piękne, kolorowe, zachęcające zarówno dzieciaków, jak i inspirujące rodziców. Dla łakomczuków przygotowaliśmy ilustracje o przysmakach Puszczy Białowieskiej - wyjaśnia Joanna Studzińska.
Wcześniej powstały NieMapy kilkunastu największych miast w Polsce. Puszcza Białowieska jest pierwszym obiektem przyrodniczym wydanym w tej serii.
"Mimo że to nieduża publikacja, to można z niej dowiedzieć się najciekawszych rzeczy o Puszczy" - mówi rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk.
Papierowy przewodnik - NieMapa Puszczy Białowieskiej - jest wydany w 17 tysiącach egzemplarzy. Można je dostać bezpłatnie w puszczańskich nadleśnictwach. Wersja elektroniczna dostępna jest w internecie na stronie https://niemapa.pl.
Przez Biebrzański Park Narodowy ma przebiegać droga S16 Knyszyn - Ełk - element trasy Via Carpatia - wynika z zaprezentowanych w środę w Knyszynie proponowanych korytarzy przebiegu drogi. Protestuje część mieszkańców; zaskoczona jest dyrekcja parku. GDDKiA nie wyklucza alternatywnego wariantu.
Mieszkańcy Białowieży, Hajnówki i Narewki sprzątają Puszczę Białowieską. Podobna akcja odbyła się w Białymstoku.
Pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego chcą uratować w tym roku nawet 3 tys. płazów.
Do prawie 600 % wzrosło ryzyko pożaru w Puszczy Białowieskiej - alarmują podlascy leśnicy. Tak może stać się w ciągu najbliższych 7 lat z powodu martwego drewna zalegającego na tym terenie.
To wydarzenia promujące przyrodę, historię i kulturę Puszczy Białowieskiej - rozpoczyna się druga edycja Zielonego Kwietnia.
Podczas dwóch najbliższych weekendów - turyści i mieszkańcy będą mogli wziąć udział w wycieczkach przyrodniczych, spacerach, spotkaniach autorskich, wykładach oraz warsztatach dla dzieci. Będą one się odbywały w Białowieży i Narewce.