Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczęła się budowa pierwszego w Polsce wiejskiego hospicjum
W Makówce koło Narwi rozpoczęła się budowa pierwszego w Polsce wiejskiego stacjonarnego hospicjum.
W poniedziałek (13.05) uroczyście wbito symboliczną, pierwszą łopatę. Fundamenty mają być ukończone do września.
Placówkę chce prowadzić Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza z Michałowa, która dotąd obejmowała opieką chorych w ich domach. Na realizację całej inwestycji potrzeba 15 milionów złotych.
Budowę udało się rozpocząć dzięki datkom indywidualnych osób - rok temu publiczną zbiórkę zainaugurował w Internecie Szymon Hołownia. Fundacja wciąż nie uzyskała instytucjonalnego wsparcia, by stworzyć stacjonarną placówkę, nie dostała unijnej dotacji, ani pieniędzy z Ministerstwa Zdrowia.
Hospicjum domowe utrzymuje się głównie z odpisów 1% podatku. NFZ pokrywa tylko część kosztów opieki nad chorymi, lekarze i pracownicy na co dzień pomagają blisko 40 starszym i schorowanym mieszkańcom wsi w ich domach. Właśnie chorzy z terenów wiejskich nie mogą liczyć na pomoc medyczną w takim stopniu jak mieszkańcy miast. Barierą są odległość, finanse i samotność.
Stacjonarne hospicjum będzie domem dla najciężej chorych, bazą dla hospicjum domowego, znajdzie się tam też wypożyczalnia sprzętu hospicyjnego, gabinety lekarskie oraz centrum edukacji zdrowotnej i paliatywnej.
Datki można przekazywać przez stronę internetową Hospicjum Proroka Eliasza.
Blisko 400 tysięcy złotych udało się zebrać w Internecie na budowę pierwszego w Polsce wiejskiego hospicjum w Makówce koło Narwi.
Miała to być pierwsza - wirtualna cegiełka, tymczasem hojność ludzi przerosła najśmielsze oczekiwania. Ponad sto tysięcy złotych na budowę stacjonarnego hospicjum wiejskiego zebrali internauci zaledwie w ciągu kilku dni.