Radio Białystok | Wiadomości | Ekspozycja "Skarby na Piaskach" w Osowcu Twierdzy

Ekspozycja "Skarby na Piaskach" w Osowcu Twierdzy

autor: Paweł Wądołowski

5.05.2019, 10:14, akt. 11:38

Co kryją biebrzańskie bagna, jak mogło wyglądać życie na tych terenach cztery tysiące lat temu i czym się zajmowali wtedy ludzie - można się dowiedzieć w niedzielę w Biebrzańskim Parku Narodowym, gdzie odbywa się specjalne spotkanie z archeologią "Skarby na piaskach".

Ekspozycja "Skarby na Piaskach" w Osowcu Twierdzy, fot. Paweł Wądołowski
Ekspozycja "Skarby na Piaskach" w Osowcu Twierdzy, fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
Biebrzańskie Targi Twórczości i Sztuki Ludowej - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


0:00
0:00
Spotkanie z archeologią "Skarby na piaskach" - relacja Pawła Wądołowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Impreza odbywa się w ramach trwających w ten dzień w parku Biebrzańskich Targach Twórczości i Sztuki Ludowej. Dzień z archeologią przygotowało Muzeum Podlaskie w Białymstoku, które w tym roku świętuje 70-lecie i w każdym miesiącu stara się przybliżyć swoją działalność.

Dział Archeologii muzeum, wspólnie ze studentami i doktorantami Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przygotował wydarzenie "Skarby na piaskach", które w niedzielę odbywa się w siedzibie biebrzańskiego parku w Osowcu-Twierdzy oraz w jego sąsiedztwie. Jak powiedział PAP archeolog Adam Wawrusiewicz, organizatorzy chcieli przybliżyć "świat" ludzi epoki kamienia, którzy żyli na tych terenach. "Jak mogło wyglądać życie u schyłku epoki kamienia, w czasach ostatnich łowców-zbieraczy, którzy przemierzali blisko pięć tysięcy lat temu tę dolinę Biebrzy" - powiedział.

Przy siedzibie parku powstało obozowisko, gdzie w szałasach zamieszkali łowcy-zbieracze. Wawrusiewicz mówił, że można tam poznać tajniki tamtejszego życia, czyli np. wytwarzanie narzędzi z kości, łucznictwo, wytwarzanie naczyń glinianych. "Czyli to wszystko, w jaki sposób ludzie tutaj żyli kilka tysięcy lat temu" - dodał.

Każdy z uczestników będzie mógł też spróbować swoich sił czy to w strzelaniu z łuku, która to umiejętność - jak mówił archeolog - była podstawą udanego polowania. Będzie można też spróbować zrobić gliniany garnek czy wykonać prehistoryczne narzędzia.

Natomiast w siedzibie parku w oparciu o wystawę organizatorzy będę przez cały dzień "snuć opowieść o dalekich podróżach, łucznikach z trzcinowymi strzałami i szamanach, którzy ponad cztery tysiące lat temu przybyli na Podlasie z bardzo odległych stron".

Wawrusiewicz powiedział, że będzie to też okazja do przybliżenia odkryć archeologicznych z tych terenów. Dodał, że pierwszych blisko 150 lat temu dokonał Zygmunt Gloger i - jak podkreślił - to on jest prekursorem "odnajdywania i dokumentacji śladów najstarszego pobytu człowieka". Podczas prelekcji przybliżone zostaną też ostatnie badania archeologiczne, podczas których odkryto osady obronne pochodzące z epoki brązu w okolicach miejscowości Jatwieź Duża.

Biebrzański Park Narodowy jest największym pod względem powierzchni parkiem narodowym w Polsce. Biebrzańskie Targi Twórczości i Sztuki Ludowej "100 Pomysłów dla Biebrzy" organizowane są po raz dwudziesty.

"Celem targów jest promowanie dziedzictwa kulturowego regionu, co udaje się dzięki współpracy z gminami sąsiadującymi z parkiem" - podkreśla Biebrzański PN w informacji prasowej na temat targów. Park przypomina, że dolina Biebrzy ma bogate dziedzictwo kulturowe. Wymienia np. słynne pisanki lipskie czy tkaninę dwuosnowową z gminy Janów. Twórczynie obecne są na targach. Na stoiskach nie brakuje także np. potraw kuchni regionalnej.

Niedziela jest także tzw. dniem otwartym w Biebrzańskim PN. Towarzyszy temu rodzinny piknik "Wiosna nad Biebrzą" m.in. z warsztatami garncarskimi, zajęciami plastycznymi poświęconymi ptakom, grami i zabawami przyrodniczymi, a także pokazami filmów przyrodniczych.

Skarby na Piaskach można oglądać w niedzielę (5.05) od godziny 9:00 do 15:00 w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu Twierdzy.



źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna już otwarty dla zwiedzających

3.05.2019, 10:25

To nowa atrakcja na mapie turystycznej województwa podlaskiego.


Osowiec

30.07.2018, 08:50

Choć sama miejscowość powstała w XV wieku, najburzliwsze dzieje Osowca wiążą się z powstaniem twierdzy w wieku XIX.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok