Radio Białystok | Wiadomości | Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna już otwarty dla zwiedzających
To nowa atrakcja na mapie turystycznej województwa podlaskiego.
W piątek (3.05) otwarcie pierwszego sezonu w Parku Kulturowym Korycin-Milewszczyzna - zespołu zabytków odkrytych podczas prac archeologicznych. Zgromadzono tu także przedmioty, które wykorzystywali dawni mieszkańcy wsi w ich codziennym życiu. Jest tu częściowo odtworzone słowiańskie grodzisko podchodzące z X wieku, XIX-wieczny drewniany dwór i folwark z budynkami gospodarczymi.
Na terenie parku odnajdziemy także przeniesiony z miejscowości Jatwieź Duża zabytkowy wiatrak. Na otwarcie sezonu, do niedzieli zaplanowano wiele atrakcji dla całych rodzin. Będą warsztaty i zwiedzanie grodziska z przewodnikiem. Początek w piątek (3.05) o 11:00 - mówi dyrektor parku Katarzyna Sadowska.
Do niedzieli (5.05) w parku będzie też można uczestniczyć za darmo w różnych warsztatach edukacyjnych.
W Parku Kulturowym do niedzieli będą m.in. stoiska z rękodziełem ludowym i gastronomią, stoisko producentów sera korycińskiego, czy konkursy dla dzieci i rodziców. Od piątku (3.05) Park Kulturowy Korycin-Milewszczyzna otwarty będzie już codziennie. W weekendy i w wakacje od 11:00 do 18:00, w tygodniu kilka godzin dziennie, a jeszcze w piątek (3.05) o 19:00 rozpocznie się potańcówka na grodzisku.
PROGRAM (3-5 maja):
- Miasteczko rozrywki dla dzieci i nie tylko
- Paintball dla dzieci i dorosłych
- strzelanie z łuku
- stoiska z rękodziełem ludowym oraz gastronomią
- stoisko producentów sera korycińskiego
- konkursy dla dzieci i rodziców
Piątek - godz. 11.00 - 18.00:
12.00 - Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego dla uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- zwiedzanie Parku Kulturowego z Przewodnikiem / zbiórka pod bramą główną
Przy warowniach:
- uruchomienie skrzydeł wiatraka
14.00 - warsztaty tkackie - tkanie krajek pod okiem eksperta oraz wykonanie na pamiątkę zakładki do książek lub bransoletki, które uczestnicy zabiorą na pamiątkę / wiata I sala etnograficzna
15.00 - warsztaty "Od ziarna do chleba" - poznanie różnych sposobów produkcji mąki. Uczestnicy mogą spróbować własnych sił w mieleniu mąki na żarnach nieckowatywch i obrotowych. Wspólne pieczenie podpłomyków / dziedziniec folwark Milewszczyzna.
16.00 - „Jak lepiono garnki” – warsztaty garncarskie / wiata przy sali etnograficznej
- „Budowanie grodów” – wiata przy sali etnograficznej
- możliwość wypożyczenia kajaków nad Zalewem w Korycinie i przypłynięcie do Milewszczyzny malowniczą rzeką Kumiałka i z powrotem (trasa Korycin - Milewszczyzna ok. 2 km)
19.00 - 23.00 - potańcówka na grodzisku / dziedziniec folwark Milewszczyzna (Przychodzimy na potańcówkę w płaskich butach i z własnym koszyczkiem)
Sobota - godz. 11.00 - 18.00:
12.00 - zwiedzanie Parku Kulturowego z Przewodnikiem / zbiórka pod bramą główną przy warowniach
- uruchomienie skrzydeł wiatraka
13.30 - warsztaty tkactwa dwuosnowowego - pokaz przędzenia na kołowrotku i snowania, osnowania oraz tkania. Każdy z uczestników wykona zakładkę do książki lub bransoletkę pod okiem eksperta i zabierze ją na pamiątkę / wiata przy sali etnograficznej
14.30 - „Jak lepiono garnki” – warsztaty garncarskie / wiata przy sali etnograficznej
15.30 - warsztaty "Od ziarna do chleba" - poznanie różnych sposobów produkcji mąki (od żarna nieckowatego przez żarno obrotowe po produkcję mąki we młynie). Uczestnicy mogą spróbować własnych sił w mieleniu mąki na żarnach nieckowatywch i obrotowych. Wspólne pieczenie podpłomyków / dziedziniec folwark Milewszczyzna.
Niedziela godz. 11.00 - 18.00:
11.30 - Rodzinne budowanie latawców połączone z konkursem / wiata przy sali etnograficznej
12.00 - zwiedzanie Parku Kulturowego z Przewodnikiem / zbiórka pod bramą główną przy warowniach
- uruchomienie skrzydeł wiatraka
13.30 -„Budowanie grodów” / wiata przy sali etnograficznej
14.30 - Mini Disco na grodzisku – występy taneczne dzieci, połączone ze wspólną zabawą
15.30 - warsztaty tkactwa dwuosnowowego - rodzinne wyklejanki tkackie np. truskawka, wiatrak. Wykonane prace uczestnicy zabiorą na pamiątkę / wiata i sala etnograficzna
16.00 - Prabajki – czytanie pradawnych bajek i legend dla dzieci / wiata przy sali etnograficznej
- przejazdy bryczką i kucykami
- konkursy rodzinne