Radio Białystok | Wiadomości | Kolejny historyczny mural w Wiźnie
Pojedynkujący się wzrokiem mjr Władysław Raginis i gen. Heinz Guderian, a za ich plecami ruszający do szarży żołnierze na tle mapy rejonu Wizny - tak będzie wyglądał najnowszy mural w Wiźnie.
To już ósma praca, która powstaje w tym miasteczku pod kierunkiem dra Rafała Roskowińskiego. Tym razem jego ekipę stanowią studenci trzeciego roku Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie.
To oni pracowali przez cały semestr nad projektem kolejnego wielkoformatowego malowidła i wybrali do realizacji pomysł swojego kolegi Tomasza Badalskiego.
Jak tłumaczy autor projektu - przez nawiązanie do nazwy "polskie Termopile" - pomysł oparł na nawiązaniu do malarstwa charakterystycznego dla starożytnej Grecji.
Mural powstaje niedaleko miejskiego rynku na tylnej ścianie budynku gospodarczego udostępnionego przez jedną z mieszkanek, a w jego realizacji pomogły artystom Stowarzyszenie „Wizna 1939”, Fundacja „Honor, Ojczyzna” im. Majora Władysława Raginisa oraz władze Gminy Wizna.
Praca ma powstać w ciągu kilku dni i - jeśli nie przeszkodzą kaprysy pogody - będzie gotowa już 5 maja.
Zenon Martyniuk zaprezentował swój mural w Białymstoku.
Są tam m.in. odezwa Rady Regencyjnej, komunikat meteorologiczny i kącik szachowy. W Białymstoku odsłonięto kolejny mural związany z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.
Hasło w języku esperanto pojawiło się na muralu w Białymstoku.
Marszałek Józef Piłsudski na koniu jest główną postacią ostatniego z serii trzech historycznych murali, które w tym roku z okazji 100-lecia niepodległości Polski powstały w Łomży.
Jeśli Puszcza Białowieska – to w nowoczesnym ujęciu, jeśli tradycja, to przy użyciu nowatorskich technik. Założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu wraz z Politechniką Białostocką chce promować województwo podlaskie poprzez sztukę uliczną.
Na szczycie budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łętownicy powstał mural upamiętniający tragiczne wydarzenia bitwy z 12-13 września 1939 roku stoczonej pod Łętownicą i Andrzejewem.
Szósty już, mural kończy serię obrazów, które powstały na ścianach budynków w Wiźnie.
To krótka historia wywózek na wschód - tak o nowym muralu, który powstał w Wiźnie mówią jego twórcy.
Na ścianach jednego z budynków utrwalone zostały wizerunki mieszkańców Wizny, którzy walczyli w bitwie pod Monte Cassino.
Kolejny mural pojawił się na budynku w Wiźnie. Studenci artystycznych uczelni przygotowali projekt stworzony na podstawie dwóch obrazów Józefa Chełmońskiego.