Radio Białystok | Wiadomości | Twórca murali dr Rafał Roskowiński chce promować województwo podlaskie
Jeśli Puszcza Białowieska – to w nowoczesnym ujęciu, jeśli tradycja, to przy użyciu nowatorskich technik. Założyciel Gdańskiej Szkoły Muralu wraz z Politechniką Białostocką chce promować województwo podlaskie poprzez sztukę uliczną.
Projekt artystyczny
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców murali dr Rafał Roskowiński zachęca studentów wydziału architektury do udziału we wspólnym projekcie artystycznym. Jak mówi - chodzi o stworzenie w przestrzeni publicznej malowideł, które pokarzą region od dotychczas nieeksponowanej – technologicznej strony.
Dodaje, że może to być na przykład nierealistyczne pokazanie Puszczy Białowieskiej przy pomocy gry kolorów lub nowoczesnej technologii malarskiej. Dr Rafał Roskowiński przedstawił swoje koncepcje podczas otwartego wykładu na Politechnice Białostockiej.
W przyszłości wraz z zainteresowanymi studentami chce stworzyć zespól, który przygotuje plan promocji regionu poprzez murale. Roskowiński znany jest ze swoich realizacji w Gdańsku i Warszawie – to między innymi mural "Papież i Wałęsa”. Jest też autorem komiksu o bitwie pod Wizną.
W Białymstoku odnowiono wielokulturowy mural, na którym ktoś namalował swastykę. Piątkowa (26.01) akcja miała pokazać solidarność różnych osób oraz ich sprzeciw wobec nienawiści, nazizmu, dyskryminacji i antysemityzmu. Akcję poparły m.in. władze miasta.
To ostatni z serii odcinków o białostockich muralach. Mamy ich tyle, że obejrzenie wszystkich wymagałoby kilkunastu wycieczek.
Choć sława dziewczynki z konewką jest nie do pobicia, w Białymstoku mamy 30 innych murali.
Białostockie murale można podzielić na wiele grup: patriotyczne, historyczne, przeciwko rasizmowi, artystyczne i przyrodnicze.