Radio Białystok | Wiadomości | Wierni Cerkwi prawosławnej świętują Zmartwychwstanie Chrystusa
To czas odwiedzin oraz radosnego świętowania z rodziną. Prawosławni w naszym regionie święta wielkanocne spędzają w gronie najbliższych, uczestniczą też w nabożeństwach.
Cerkiew świętuje Zmartwychwstanie Pańskie
Procesja wokół świątyni i bicie dzwonów o północy obwieściły początek święta Zmartwychwstania Pańskiego w cerkwi prawosławnej. Kapłani symbolicznie krzyżem otworzyli drzwi świątynne, wygłaszając uroczyście słowa – Chrystus Zmartwychwstał – Zaprawdę zmartwychwstał. Następnie wierni uczestniczyli w jutrzni paschalnej oraz pierwszej świątecznej liturgii.
Po nabożeństwach prawosławni zasiedli do śniadania wielkanocnego, które rozpoczyna się od zjedzenia jajka i pokarmów poświęconych w Wielka Sobotę. Na świątecznym stole dominują potrawy mięsne i nabiałowe, gdyż od ich spożycia wielu wiernych powstrzymywało się przez cały czas 40 dniowego postu poprzedzającego Wielkanoc.
Nabożeństwo paschalne - transmisja na antenie Polskiego Radia Białystok
W pierwszym dniu świąt Wielkanocy w cerkwiach po południu sprawowana jest nabożeństwo paschalne - Wielka Wieczernia. W katedrze św. Mikołaja w Białymstoku rozpocznie się ona o 14:00. Przewodniczyć jej będzie arcybiskup białostocko-gdański Jakub.
Bezpośrednią transmisję nabożeństwa będzie można usłyszeć także na naszej antenie.
Zmartwychwstanie Pańskie nazywane jest świętem świąt i jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym Cerkwi prawosławnej. Szczególna radość paschalna wyrażana jest podczas nabożeństw przez cały pierwszy tydzień Wielkanocy. Sprawowane są one przy otwartych królewskich wrotach ikonostasu. Przed nim stoi poświęcony w noc paschalną chleb nazywany "Artosem", który jest symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa. Okres paschalny w Cerkwi trwa przez 40 dni, do święta Wniebowstąpienia Pańskiego.
Orędzie paschalne Arcybiskupa Jakuba i życzenia Metropolity Sawy
Arcybiskup białostocko-gdański Jakub skierował do wiernych i duchowieństwa orędzie paschalne. W swym orędziu hierarcha zwrócił uwagę na duchową radość z przeżywania świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Wiara w przyszłe zmartwychwstanie wzywa nas do życia w wierze zgodnie z ideałami ewangelii w miłości do Boga i bliźniego ze świadomością, że każdy nasz czyn jest ważny dla wieczności. Nasze życie powinno być odpowiedzią na miłość Stwórcy, który tak umiłował świat, że syna swego jednorodzonego dał, aby każdy kto w niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne
- mówił arcybiskup Jakub. Oprócz nawiązania do Zmartwychwstania abp Jakub podkreślił znaczenie postu i modlitwy w doskonaleniu osobistym.
Na nas też jest obowiązek przekazywania tego bogatego doświadczenia Cerkwi wyrażanego w spuściźnie ojców kościoła naszym dzieciom. Doświadczenie Wielkiego Postu do przeżywania, którego zachęca Cerkiew jest niezbędne w doskonaleniu osobistym. Pomaga we właściwym przeżywaniu święta Zmartwychwstania Pana. Każdy wie z doświadczenia, iż właściwie przeżyty post daje swój owoc w postaci wielkiej radości podczas Święta Paschy
- dodał abp Jakub.
Z okazji święta Zmartwychwstania Pańskiego swoje życzenia paschalne do wiernych skierował Zwierzchnik Cerkwi prawosławnej w Polsce – metropolita Sawa.
Pascha Chrystusowa jest świętem naszej duszy. Dlatego też żadne troski i smutki nic nie znaczą w świetle paschalnej radości. Dobro może być opluwane, lecz cnota sama w sobie jest piękną i w pełni zatriumfuje, bowiem Chrystus zmartwychwstał. To On wzywa - nie lękajcie się i radujcie się. Zatem nieśmy tę duchową radość do naszych domów, naszym bliskim i dalekim, nieśmy ją całemu światu
- mówił metropolita Sawa. Zwierzchnik Cerkwi prawosławnej w swoim wielkanocnym posłaniu odniósł się także do przypadającej w tym roku rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Upływa 80 lat od 1 września 1939 roku. Kiedy pierwsze bomby padały na nasz kraj, pierwsza bomba spadając na miasto Wieluń spadła na naszą świątynię. Podczas II wojny światowej zginęło 6 milionów obywateli naszej ojczyzny w tym setki tysięcy wyznawców prawosławia. W swoich modlitwach paschalnych wspominajmy naszych przodków, którzy oddawali swoje życie w obronie ojczyzny i swojej Cerkwi. Dzisiaj zwracamy się do nich z paschalnym pozdrowieniem. Chrystus Zmartwychwstał - wieczna wam pamięć ojcowie i bracia nasi
- powiedział metropolita Sawa.
Paschalne śniadania dla potrzebujących
Paschalne śniadania dla osób bezdomnych, potrzebujących i samotnych w wielkanocną niedzielę przygotowały Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia "Eleos" oraz Bractwo św. Mikołaja w Białymstoku.
Osoby ubogie oraz bezdomne mogą udać się do jadłodajni prawosławnego ośrodka miłosierdzia Eleos przy ul. Warszawskiej 47. O godz. 11:00 rozpocznie się tam śniadanie. Osoby samotne wspólne śniadanie mogą zjeść w białostockim Centrum Kultury Prawosławnej przy ul. św. Mikołaja 5, początek o godz. 12:00