Radio Białystok | Wiadomości | Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego w Kościele katolickim
Kościół obchodzi Wielki Czwartek. Rozpoczyna on Triduum Paschalne, najważniejsze dla chrześcijan trzy dni w roku, podczas których wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Wielki Czwartek upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Tego dnia przed południem w kościołach katedralnych z udziałem księży diecezjalnych i biskupów sprawowana jest Msza Krzyżma. Olej poświęcony podczas tej Mszy używany jest w ciągu roku do udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania i namaszczenia chorych.
Kilkuset księży wzięło udział w Mszy Krzyżma w białostockiej katedrze. Jak mówili - taka chwila skupienia nad sensem własnego powołania jest im bardzo potrzebna. W archidiecezji białostockiej pracuje obecnie ponad 380 księży - w parafiach za granicą 15, a 8 na misjach.
Wieczorem odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której odbywa się obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom. Symbolizuje on gest obmycia nóg Apostołom, którego dokonał Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy.
- Przypomina o tym, że Chrystus przyszedł po to, żeby nie rządzić w tym świecie, ale po to, żeby służyć. Pokazał w ten sposób istotę swojej misji poprzez nachylenie się do stóp człowieka - mówi wykładowca UKSW, ksiądz profesor Piotr Mazurkiewicz.
Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna Triduum Paschalne. Biblista ksiądz profesor Waldemar Chrostowski przypomina, że czas ten upamiętnia najważniejsze dla chrześcijan wydarzenia.
- Pojmanie Jezusa, Jego mękę i przesłuchania, przed Sanhedrynem i Piłatem, skazanie na śmierć, drogę krzyżową i zmartwychwstanie - przypomina ksiądz profesor Chrostowski.
W Wielki Czwartek na zakończenie liturgii następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy zwanej "ciemnicą". Symbolizuje to uwięzienie Chrystusa przed śmiercią. Od tej chwili aż do wieczora w Wielką Sobotę, w kościołach milkną dzwony i organy, a odzywają się drewniane kołatki. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarze pozostają bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.