Radio Białystok | Wiadomości | Po raz pierwszy obchodzimy narodowe Święto Chrztu Polski
Dziś po raz pierwszy obchodzimy narodowe Święto Chrztu Polski. Upamiętnia ono początek polskiej państwowości związanej z chrztem Mieszka I, który odbył się 14 kwietnia 966 roku.
"Chrzest Polski to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego Narodu i Państwa. Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny” - czytamy w uzasadnieniu sejmowym przyjętym 22 lutego tego roku.
Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski powiedział, że Chrzest określał polską państwowość i tożsamość.
"Polski innej niż chrześcijańska po prostu nie było, Polska zaistniała wraz z Chrztem i wraz z chrztem pojawiła się na mapach Europy” - powiedział ksiądz profesor. Zwrócił uwagę na ponad 1050-letnią historię Polski, która bez Kościoła "byłaby radykalnie inna".
"Kto wie, czy w ogóle byśmy zaistnieli i kto wie, czy byśmy przetrwali" - powiedział ksiądz Chrostowski.
Autorzy projektu ustanowienia Święta Chrztu Polski wyrazili nadzieję, że dzień 14 kwietnia stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialności za przyszłość Polski wszystkich obywateli, w tym szczególnie polityków.
W projekcie ustawy można przeczytać, że Chrzest Polski "poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny. Dzięki niemu nasza Ojczyzna dołączyła do rodziny narodów europejskich, do kręgu cywilizacji Zachodniej Europy. Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość". W ustawie zapisano także, by w tym dniu wywiesić biało-czerwone flagi.
To przede wszystkim lekcja historii, ale też sposób na doskonalenie umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego i innych pieśni np. "Roty" czy "Ody do radości".
To inicjatywa związana z setną rocznicą odzyskania przez Białystok niepodległości, która ma przypomnieć i uhonorować ludzi współtworzących miasto.
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wysokiem Mazowieckiem.
Mszą świętą o 8:00 w parafii wojskowej Św. Jerzego rozpoczęły się w piątek (01.03) w Białymstoku obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podobne uroczystości odbyły się w innych miastach w Podlaskiem.
Ich zadaniem jest przepłynięcie jak najdłuższego dystansu w czasie 100 minut. W taki sposób pływacy chcą uczcić jubileusz odzyskania niepodległości przez Białystok.
Choć motywy związane z Białymstokiem, jak choćby słynna dziewczyna z konewką, wielokrotnie pojawiały się na znaczkach pocztowych - ten jest wyjątkowy.
W Białymstoku odbyły się we wtorek (19.02) w południe główne oficjalne obchody stulecia odzyskania przez miasto niepodległości. Przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego składano wieńce, była defilada wojska i służb mundurowych. Odsłonięto też okolicznościową tablicę.