Radio Białystok | Wiadomości | Centrum Zamenhofa poszukuje pamiątek związanych z Sewerynem Nowakowskim
Z okazji 125 rocznicy urodzin byłego prezydenta miasta - rok 2019 - został w Białymstoku ogłoszony rokiem Seweryna Nowakowskiego.
To okazja do przypomnienia tego samorządowca, który mocno angażował się w pracę na rzecz miasta.
Nazywany jest "budowniczym nowoczesnego Białegostoku". To on uzdrowił finanse miejskie, realizował ważne inwestycje. Kierował miastem w trudnych latach 1934-1939. Seweryn Nowakowski rozpoczął budowę pierwszych kanalizacji. Z jego inicjatywy brukowano jezdnie i układano nowe chodniki, rozpoczęto przebudowę wiaduktu kolejowego łączącego centrum z Antoniukiem, zakończono budowę szpitali miejskich czy zbudowano ośrodek rekreacyjny w Dojlidach.
W 1939 r. Seweryn Nowakowski został aresztowany przez NKWD i wywieziony do ZSRR, gdzie zaginął bez wieści.
By nie zatarł się w naszej pamięci, jeszcze w tym roku powstanie wystawa o Sewerynie Nowakowskim i każdy z nas może włączyć się w jej tworzenie. Poszukiwane są wszelkie archiwalia: zdjęcia, dokumenty, drobne przedmioty, nawet krótkie wspomnienia, pamiętniki, zeszyty, bilety z czasów kiedy miastem kierował prezydent Nowakowski.
Otwarcie wystawy o Sewerynie Nowakowskim planowane jest na jesień, ale znalezione archiwalia możemy przynosić do Centrum Zamenhofa już teraz. Muzealnicy wypożyczą je i w nienaruszonym stanie oddadzą właścicielom.
Oprócz Seweryna Nowakowskiego rok 2019 w Białymstoku ma jeszcze dwóch patronów: ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz pierwszego prezesa Rady Miasta z okresu międzywojennego Feliksa Filipowicza.
Nazywany jest "budowniczym nowoczesnego Białegostoku". To on uzdrowił finanse miejskie, realizował ważne inwestycje. Rządził miastem w trudnych latach 1934-1939. Z okazji 125. rocznicy urodzin byłego prezydenta miasta - rok 2019 został w Białymstoku ogłoszony rokiem Seweryna Nowakowskiego.
Białostoczanina stulecia - spośród stu osób nominowanych do tego tytułu - mogą wybrać mieszkańcy w internetowym głosowaniu. To pomysł władz Białegostoku związany z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez miasto. Głosowanie potrwa sto dni - do 30 maja.
Trzech patronów będzie miał rok 2019 w Białymstoku. To ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prezydent miasta w latach 1934-39 Seweryn Nowakowski oraz Feliks Filipowicz - pierwszy prezes Rady Miasta z okresu międzywojennego.