Radio Białystok | Wiadomości | Specjaliści rozmawiali w Białymstoku o możliwości obniżenia rachunków za ogrzewanie i prąd
Są możliwości obniżenia rachunków, ale nie wszyscy o nich wiedzą, a niektórzy nie chcą z nich korzystać.
M.in. o tych rozmawiali w czwartek (11.04) w Białymstoku specjaliści na Konferencji Naukowo - Technicznej Technologie Efektywności Energetycznej TEFEN'2019.
- W taki sposób chcemy dotrzeć m.in. do samorządowców - mówi profesor Maciej Zajkowski z Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.
W województwie podlaskim - jak mówi profesor Maciej Zajkowski - są gminy, które chętnie korzystają z rozwiązań obniżających koszty.
- Np. gmina Turośń Kościelna, gdzie zostało zrealizowanych ponad 300 instalacji. Kolektory słoneczne, fotowoltaika i pompy ciepła. Mieszkańcy w tej gminie mają ograniczone koszty za ogrzewanie, bo pompy ciepła są chyba dzisiaj najtańsze, jeżeli chodzi o wytwarzanie ciepła w mieszkaniach. Z drugiej strony fotowoltaika, a więc ograniczenie poboru energii z zewnątrz. Koszty tylko abonamentowe zostają, to jest 200-300 zł rocznie za energię, a nie miesięcznie, jak niektórzy płacą - mówi Maciej Zajkowski.
Mieszkańcy, którzy są zainteresowani takimi rozwiązaniami powinni pytać o nie przede wszystkim w swoich samorządach. Jednak w takich projektach bierze na razie udział mniej niż połowa podlaskich gmin.
W Sokółce będzie nowoczesne oświetlenie. Zamiast starych lamp - pojawi się ponad 2 tysiące nowych typu LED.
W audycji Pad znakam Pahoni porozmawiamy o instalacjach fotowoltaicznych i solarnych w naszym regionie.
Rozmawiamy o energii odnawialnej - alternatywie dla klasycznych źródeł energii.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz poinformowała w czwartek (07.02), że do końca lutego przedstawi plan zmian legislacyjnych związanych z programem Energia Plus i produktami bankowymi, z których będą mogli korzystać uczestnicy tego programu.