Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni / Пад знакам Пагоні | Odnawialne źródła energii w gminach i instytucjach 5.04.2019
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W audycji Pad znakam Pahoni porozmawiamy o instalacjach fotowoltaicznych i solarnych w naszym regionie. Projekty na ich dofinansowanie składają między innymi samorządy gminne. Zobaczymy to na przykładzie Orli i Dubicz Cerkiewnych, gdzie trwa właśnie podpisywanie umów z mieszkańcami, którzy wcześniej zgłosili się do udziału w projekcie.
Rozpoczniemy jednak nasze spotkanie od Gródka. Tu instalacja fotowoltaiczna powstała nieopodal cerkwi. Dzięki unijnym pieniądzom parafia znacznie ograniczy wydatki, gdyż praktycznie nie będzie już płacić za energię elektryczną, po zakończeniu montażu instalacji fotowoltaicznej.
W drugiej części audycji wrócimy do tematu Kuropat, gdzie władze zdemontowały części krzyży znajdujących się obok uroczyska. Przypomnimy nasz materiał, w którym po tym miejscu oprowadzał naszego redakcyjnego kolegę Walery Bujwał.
Zaprasza Michał Stepaniuk
Lalki wylepione z gliny, prawdziwa, drewniana magiczna skrzynka, kolędy i dobra zabawa - to wszystko mały teatr lalek czyli Batlejka. Wyjątkowy spektakl bożonarodzeniowy zaprezentowali uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. abp Łukasza Wojno-Jasienieckiego w Bielsku Podlaskim.
Jest to jedno z najbardziej oczekiwanych Świąt w roku. Dziś chrześcijanie zachodnich i części wschodnich obrządków obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia.
Stowarzyszenie Nasza Szkoła, Dyrekcja liceum oraz Rada Rodziców w okresie przedświątecznym w ramach projektu „Białoruskie tradycje kolędnicze i bożonarodzeniowe” zorganizowali integracyjne warsztaty. Na uczestników czekało siedem pracowni: kolędowanie z Anną Fionik, zdobienie bombek różnymi metodami, wykonywanie stroików, tworzenie ozdób ze słomy, wykonywanie pocztówek,...
Mikołaj, nazywany "cudotwórcą", jest jednym z najbardziej czczonych świętych w Cerkwi prawosławnej. Patron wdów i sierot - wierni modlą się do niego również o przywrócenie wzroku, pomyślność w podróżach i w trudnej sytuacji materialnej.
Ukazał się drukiem najnowszy, świąteczny numer „Haradockich Navin”.
Dziś o noworocznym kalendarzu – dodatku do świątecznego wydania gazety i o redakcyjnej pracy w samorządowym piśmie, rozmawiamy z główną redaktor „Haradockich Navin” – Dorotą Sulżyk.
Wielu z nas w młodości zajmowało się różnego rodzaju kolekcjonowaniem. Jedni zbierali pocztówki czy plakaty gwiazd rocka, inni – monety, kapsle czy znaczki pocztowe. W szkołach były nawet kółka filatelistyczne, na których można było wymieniać się znaczkami. Jedni skończyli z tym hobby w młodość, inni zajmują się kolekcjonerstwem również w dorosłym życiu....
Tegoroczne "Podlasie w obiektywie" było rekordowe pod względem zainteresowania. Ponad 180 osób z całej Polski przysłało blisko pół tysiąca fotografii.
W tym roku jury za najlepsze uznało zdjęcie Macieja Bechta z Warszawy zatytułowane „Zima. Skit w Odrynkach”.
Jak mówią Białorusini? Co wyróżnia język białoruski? Czym różni się od innych języków wschodniosłowiańskich? Ile dialektów jest w języku białoruskim? Tego wszystkiego można będzie się dowiedzieć podczas prezentacji książki Vadzima Szklaryka "Jak mówią Białorusini?", która odbędzie się 18 grudnia w białostockiej Pikotece.
Prowadzący:
Maksym Fionik