Radio Białystok | Wiadomości | Prawie co dziesiąty przebadany pacjent z woj. podlaskiego miał tętniaka aorty

Prawie co dziesiąty przebadany pacjent z woj. podlaskiego miał tętniaka aorty

2.04.2019, 17:44, akt. 3.04.2019, 08:04

U prawie co dziesiątego pacjenta w Podlaskiem, który zgłosił się na profilaktyczne badania w ramach rządowego programu wykrywania tętniaków aorty brzusznej, wykrywany jest tętniak – poinformował we wtorek Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku (USK).

źródło: USK w Białymstoku
źródło: USK w Białymstoku

Szpital realizuje ten ogólnopolski program w Podlaskiem od początku grudnia 2018 r. Bezpłatne dla pacjentów badania USG jamy brzusznej sfinansowało Ministerstwo Zdrowia.

USK podlega Uniwersytetowi Medycznemu w Białymstoku i jest najbardziej specjalistycznym szpitalem w regionie.


Przebadano około 500 pacjentów

Dotychczas przebadano w Podlaskiem około 500 pacjentów, u 40 z nich wykryto tętniaka – 6 osób zakwalifikowano do operacji, blisko 40 kolejnych zostanie pod opieką specjalistów – poinformowała w komunikacie prasowym rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Katarzyna Malinowska-Olczyk.

We wtorek (2.04) zoperowano pierwszego pacjenta, który był zdiagnozowany w ramach programu. To 68-letni mężczyzna, u którego wykryto czterocentymetrowego tętniaka na tętnicy biodrowej.


Tętnica biodrowa jest mniejsza niż aorta i czterocentymetrowy tętniak – to w przypadku tego naczynia duży tętniak, zagrażający życiu. Operacja polegała na wewnątrznaczyniowym dotarciu do zmienionego chorobowo miejsca i wstawieniu wewnątrz tętniaka specjalnego stentgraftu, czyli protezy wewnątrznaczyniowej – podkreśla cytowany w komunikacie koordynator programu w regionie, kierownik Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantacji USK dr hab. Jerzy Głowiński.


Ministerialny program zaplanowany jest na trzy lata. Na badania mogą się zgłaszać mężczyźni (u nich te schorzenie jest wykrywane pięć razy częściej niż u kobiet) powyżej 65. roku życia, u których występują także dodatkowe czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego.


Obciążające jest nadciśnienie oraz otyłość. Istotne jest też obciążenie genetyczne – osoby spokrewnione w pierwsze linii są dwa razy bardziej narażone na zachorowanie na tętniaka niż o osoby, w których rodzinach takich przypadków nie było. Kluczowe jest też palenie papierosów. Osoby niepalące z tętniakiem zdarzają się sporadycznie – tłumaczy dr hab. Jerzy Głowiński.


W ciągu trzech lat realizacji programu lekarze z Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantacji USK mogą przebadać około 900 pacjentów zagrożonych tętniakiem aorty brzusznej. To jedyne miejsce w regionie, gdzie jest realizowany ten program.


Mężczyźni powinni się badać 

Lekarze przypominają, że z badań powinny korzystać osoby z tzw. grupy ryzyka, czyli głównie mężczyźni po 65. ku życia, z otyłością, nadciśnieniem tętniczym, palący papierosy. Trzeba się wcześniej zarejestrować (tel. 66-947-64-32).

Gdy rozpoczynał się program w Podlaskiem, dr hab. Jerzy Głowiński informował dziennikarzy, ze tętniak aorty brzusznej jest najczęściej występującym tętniakiem. Wyjaśniał, że tętniak to poszerzenie naczynia krwionośnego i jest mowa o nim wówczas, gdy naczynie powiększa się więcej niż o połowę prawidłowej jego średnicy. Podkreślał, że z powodu pękniętych tętniaków umiera coraz więcej osób, wielu chorych nie wie, że ma tętniaka. Badania profilaktyczne mają pomóc w ich wykryciu.


Na tętniaka aorty brzusznej choruje około 5 proc. społeczeństwa

Głowiński mówił wtedy, że na tętniaka aorty brzusznej choruje około 5 proc. społeczeństwa, głównie mężczyźni ( 4-8 proc. mężczyzn i 1-2 proc. kobiet po 65. roku życia. Mówił, że najbardziej niebezpieczne jest ryzyko pęknięcia tętniaka u osoby, która nie wie, że go ma (śmiertelność w takich sytuacjach wynosi około 90 proc.), dlatego ważne jest wczesne wykrywanie tętniaków, bo rosną one bezobjawowo.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny poinformował, że rocznie w tej placówce operowanych jest około stu pacjentów z tętniakami w ramach operacji planowanych i około 25-30 pacjentów w sytuacjach tzw. pilnych, gdy doszło do pęknięcia tętniaka. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W USK w Białymstoku można szybko wykonać badanie, który wykryje tętniaka aorty brzusznej

14.01.2019, 13:50

To schorzenie, które zagraża naszemu życiu. Tętniak aorty brzusznej - może powodować pewne dolegliwości, ale zdarza się też, że nie ma żadnych objawów. Ale jest bardzo szybkie, nieinwazyjne badanie, które go wykryje. To USG.


Bezpłatne badania w kierunku tętniaka aorty brzusznej

27.11.2018, 14:49

To podstępna choroba, która przez długi czas nie daje żadnych objawów - guz rośnie w jamie brzusznej, aż do pęknięcia, zazwyczaj kończy się śmiercią, nim pacjent trafi na stół operacyjny. W całym kraju rozpoczyna się program badań w kierunku tętniaka aorty brzusznej.


Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przeprowadzili nowatorską operację tętniaka aorty

11.10.2017, 13:06

To zabieg jak przez "dziurkę od klucza" - lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przeprowadzili nowatorską - wewnątrznaczyniową - operację tętniaka aorty obejmującego tętnice brzuszne.


W USK w Białymstoku powstała pierwsza na Podlasiu sala hybrydowa

13.06.2017, 15:15

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku otwarto we wtorek (13.06) salę hybrydową do leczenia chorób serca i układu krążenia. W środę (14.06) odbędzie się tu pierwsza operacja. W Polsce jest już kilkanaście takich sal, w naszym województwie – ta jest pierwszą.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok