Radio Białystok | Wiadomości | Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przeprowadzili nowatorską operację tętniaka aorty
To zabieg jak przez "dziurkę od klucza" - lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przeprowadzili nowatorską - wewnątrznaczyniową - operację tętniaka aorty obejmującego tętnice brzuszne.
Do tej pory w Podlaskiem operowano tętniaki tylko metodą klasyczną. Jest to jednak bardzo ciężki i rozległy zabieg, który często kończył się śmiercią pacjenta.
Przygotowania do nowatorskiego zabiegu trwały kilka tygodni. Lekarze - do aorty dostali się przez pięciocentymetrowe nacięcia w pachwinach. Oprócz kompleksowych badań, trzeba było przygotować specjalną protezę szytą na miarę w Nowej Zelandii. Pacjent czuje się dobrze, szybko wraca do zdrowia.
Nowej metody operowania białostoccy lekarze uczą się od prof. Piotra Kasprzaka z Kliniki Chirurgii Naczyń Szpitala Uniwersyteckiego w Regensburgu. Lekarze mają nadzieję, że tego typu zabiegi będą stale wykonywane w Białymstoku. Problemem jest cena protez. Wszystko kosztuje około 200 tys. zł.
Tętniak to nieprawidłowe poszerzenie tętnicy. Jeżeli dojdzie do pęknięcia, chory praktycznie nie ma szans na przeżycie. Tętniaki zazwyczaj nie dają żadnych objawów i są wykrywane przypadkowo podczas badania USG. Najczęściej narażeni na nie są mężczyźni powyżej 60 roku życia, palący papierosy.