Radio Białystok | Wiadomości | Podlaska PO wraca do sprawy tzw. wiz zakupowych dla Białorusinów
Podlaska PO wróciła w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego do sprawy zasad wizowych dla Białorusinów. Na bazarze w Białymstoku rozpoczęła w poniedziałek (01.04) zbiórkę podpisów pod petycją do MSZ ws. przywrócenia wcześniejszych zasad dotyczących tzw. wiz zakupowych.
Obowiązują nowe wymagania dotyczące uzyskania polskich wiz Schengen
Od 2 stycznia 2019 roku zaczęły obowiązywać nowe wymagania dotyczące uzyskania polskich wiz Schengen przez obywateli Białorusi; korzystają z nich zwłaszcza mieszkańcy terenów graniczących z Polską, przyjeżdżający do naszego kraju na zakupy. Osoba starająca się o taką wizę zobowiązana jest teraz do spełnienia dodatkowych formalności, m.in. okazania potwierdzenia rezerwacji zakwaterowania w Polsce na okres pobytu.
W ocenie Platformy Obywatelskiej, wraz z obostrzeniami celnymi wprowadzonymi przez Białoruś, może to doprowadzić do likwidacji turystyki zakupowej w Białymstoku i województwie podlaskim. - Niestety wraz z tą fatalną decyzją polskiego rządu, bardzo złą decyzję podjęła też władza na Białorusi (chodzi o obniżenie limitów przewozowych) - podkreślił lider PO w Podlaskiem Robert Tyszkiewicz na poniedziałkowej (01.04) konferencji prasowej zorganizowanej na bazarze przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku.
Pracuje tam na co dzień ok. 2 tys. osób. - Jest pusto, nie ma klientów i kupcy martwią się, czy utrzymają swoje miejsca pracy. Proszę sobie wyobrazić co się stanie, jeśli to przedsięwzięcie upadnie. Nie możemy do tego dopuścić - dodał poseł. Jak podkreślił, "wizy zakupowe muszą być przewrócone". - Strona polska musi robić wszystko co możliwe, aby Białorusinom jak najłatwiej się handlowało, jak najłatwiej przyjeżdżało się do Polski - oświadczył Robert Tyszkiewicz.
Wsparcie w tej sprawie zadeklarował Tomasz Frankowski, lider listy Koalicji Europejskiej do PE z okręgu obejmującego województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie. - Wiem o tym jako białostoczanin z krwi i kości, że jesteśmy regionem, który jest skazany na współpracę z Białorusią, który chce dobrze zarabiać na ich (Białorusinów) przyjeździe - zaznaczył.
Tomasz Frankowski mówił o przywróceniu wcześniejszych zasad dotyczących wiz zakupowych, a w dalszej kolejności - o ruchu bezwizowym. Robert Tyszkiewicz przypomniał, że prawie 10 lat temu została ratyfikowana przez stronę polską umowa o małym ruchu granicznym z Białorusią, wciąż jednak przez tamtą stronę nie jest wprowadzana w życie. - Ta umowa objęłaby ok. 2 mln ludzi po obydwu stronach granicy w ruchu bezwizowym. Proszę sobie wyobrazić, jakie z tego byłyby korzyści - zauważył polityk.
Rada Miasta Białystok przyjęła krytyczne stanowisko ws. nowych zasad wizowych dla Białorusinów
W styczniu Rada Miasta Białystok przyjęła krytyczne stanowisko ws. nowych zasad wizowych dla Białorusinów. "Likwidacja wiz zakupowych spowoduje straty dla wielu białostoczan, czego skutkiem będzie likwidacja miejsc pracy. Wprowadzone w tym samym czasie przez władze białoruskie nowe ograniczenia wielkości i kwoty zakupów dla obywateli Białorusi mogą doprowadzić do likwidacji turystyki zakupowej w Białymstoku" - głosi to stanowisko. Zawiera też ono wezwanie MSZ do "niezwłocznego" przywrócenia wcześniej obowiązujących zasad wizowych.
Stanowisko to inicjatywa radnych Koalicji Obywatelskiej, którzy w Radzie Miasta Białystok mają samodzielną większość. Od głosu wstrzymali się wtedy radni PiS. Argumentowali, że zmiany w zasadach wydawania wiz dla Białorusinów wynikają z przepisów obowiązujących kraje strefy Schengen; chcieli dopisania do uchwały wezwania MSZ do wystąpienia w tej sprawie do Komisji Europejskiej, by tzw. wizy zakupowe dla Białorusinów zostały przywrócone. Klub KO takiej poprawki jednak nie uwzględnił.
W informacji przekazanej pod koniec grudnia mediom na Białorusi, ambasada RP w tym kraju oświadczyła, że zmiany w zasadach wiz dla Białorusinów "mają czysto techniczny charakter, ich celem jest jeszcze większa otwartość na potrzeby obywateli Białorusi wjeżdżających do Polski, a także – przez Polskę do innych krajów porozumienia Schengen".
"Zmiany te nie spowodują utrudnień dla obywateli Białorusi składających wnioski wizowe. Zgodnie z doprecyzowaną listą dokumentów wymaganych do załączenia, wspólną dla wszystkich placówek konsularnych państw członkowskich Schengen, które wydają wizy na terytorium Białorusi, dokumenty, które należy załączyć to: potwierdzenie rezerwacji hotelu w Polsce na czas przebywania lub umowa najmu lokalu mieszkalnego w Polsce (oprócz podstawowych dokumentów, takich jak polisa ubezpieczeniowa i potwierdzenie posiadania środków pieniężnych)" - głosiło stanowisko ambasady.